VIDEO: Z Bratislavy sa naskytol krásny pohľad. Bolo vidieť Alpy

12.03.2021 o 16:07 - Peter Minárik

Z Bratislavy bolo možné počas dnešného dňa pozorovať Alpy, čo sa nestáva tak často a túto udalosť je možné pozorovať párkrát do roka. Dnešný deň priniesol ideálne podmienky.

VIDEO: Z Bratislavy sa naskytol krásny pohľad. Bolo vidieť Alpy

Počas noci prešiel cez územie Slovenska front, za ktorým k nám začal prúdiť vlhkejší vzduch od severozápadu. Aj počas dňa sa stále na viacerých miestach vyskytujú prehánky, miestami aj snehové.

Okrem početnejších zrážok počas noci sme zaznamenali aj silnejší vietor a zmenšenie oblačnosti. Súhra týchto okolností spôsobila, že sa za frontom prečistil vzduch.

Dohľadnosť počas dňa stúpla

Čistejší vzduch za frontom spôsobil aj výrazný nárast dohľadnosti. Vzduch sa napríklad v oblasti Viedenskej panvy prečistil natoľko, že z vyšších polôh Bratislavy bolo možné pozorovať Alpy, čo sa nestáva tak často.

Predhorie Álp začína už neďaleko Viedne, no to je pre nás irelevantné, nakoľko listnaté a ihličnaté lesy z takejto vzdialenosti nie sú dobre pozorovateľné. Iné je to v prípade vrcholov Álp.

Najvyšší vrchol východných Álp je Schneeberg, ktorý sa od Bratislavy nachádza niečo viac ako 100 km. Jeho nadmorská výška dosahuje 2075 m n.m.

Z Bratislavy boli pozorované Alpy

Dnes sa skombinovalo niekoľko ideálnych podmienok. Za prvé sa vyčasuje a po prechode frontu je ,,vyčistený,, vzduch od prachových častíc. K pozorovaniu Álp prispieva to, že na hrebeňoch Álp sa nachádza snehová pokrývka. Tú dnes osvietili slnečné lúče a sneh má mimoriadne vysokú odrazivosť svetla. Je tak oproti modrej oblohe mimoriadne nápadný a svieti doslova ako maják, čím je dobre pozorovateľný.

Z vyšších oblastí Bratislavy, ako je napríklad výšková budova v centre Bratislavy bolo dnes možné aj voľným okom pozorovať zasnežené Alpy.

Takáto situácia nie je síce neobvyklá, no nenastáva až tak často. So zhoršujúcim sa podnebím a so zvyšujúcimi sa koncentráciami znečisťujúcich častíc sa nám však takéto pohľady budú v budúcnosti naskytovať čoraz menej.