Vietor poškodil štvrtinu domov v dedine. Mohlo ísť o tornádo

10.02.2020 o 15:33 - Rohozná - P.M.
  • Článok

Na Jihlavsku silný vietor vážne poškodil desiatky domov. Následky, ktoré vietor napáchal poukazujú na to, že obcou na juhu Česka sa mohlo prehnať tornádo.

Vietor poškodil štvrtinu domov v dedine. Mohlo ísť o tornádo

Intenzívny vietor dnes sužuje takmer celé Čechy, ale z Jihlavska prišla správa o mimoriadnych škodách v dedinke Rohozná, kde to po silnom vetre vyzeralo ako po apokalypse.

Na miesto okamžite vyrazili desiatky záchranárov, ktorý sú na mieste doteraz a pomáhajú s odstraňovaním následkov škôd. Starostka Rohozné, pre server iDnes.cz povedala, že takúto spúšť tu v živote nevideli. 

Vietor poškodil strechy na mnohých domoch v priebehu pár sekúnd. Na štyroch domoch zmizli strechy úplne. Z celkového počtu zhruba 200 domov bolo poškodených okolo 50.

Podľa škôd a rozsahu, ktoré vietor napáchal však nemuselo ísť len o silný vietor, ktorý prináša víchrica Sabine. Všetky zničené a poškodené domy sa totiž nachádzajú v strede dediny a naopak domy na okraji dediny neboli poškodené. 

Takýto rozsah škôd je charakteristický pre tornáda, ktoré spôsobujú škody pozdĺž línie. Vďaka dynamike sú totiž počas dnešného dňa v strednej Európe podmienky vhodné pre vznik tornád.

Najnovšie správy