Víkend prinesie búrky. Do Európy mieri sneženie a veľmi nebezpečné počasie

03.02.2021 o 19:37 - Peter Minárik
  • Článok

Počas nadchádzajúceho víkendu sa v našej oblasti črtá veľmi zaujímavé počasie. Front, ktorý bude postupovať strednou Európou prinesie búrky, sneženie, lejak, vysoké teploty aj mrazy. Znie to divne, ale počasie bude mimoriadne kontrastné.

Víkend prinesie búrky. Do Európy mieri sneženie a veľmi nebezpečné počasie

Stredná Európa počas nadchádzajúceho víkendu zažije veľmi kontrastné počasie. Môže za to front, ktorý bude postupovať naprieč Európou a strednú Európu rozdelí na dve polovice.

V jednom sektore bude prúdiť studený, pôvodom arktický vzduch, v dôsledku ktorého bude v danej oblasti snežiť a teploty budú aj počas dňa pod bodom mrazu, pričom nočné teploty budú klesať aj pod -20 °C a v druhom sektore sa očakáva nadpriemerne teplé počasie s teplotami aj nad +10 °C.

Veľmi dôležité tak bude to, kadiaľ presne tento front, ktorý prinesie výrazné teplotné rozhranie bude prechádzať. Aktuálne to vyzerá tak, že bude postupovať naprieč Nemeckom, cez severovýchodné Česko a severné Slovensko ďalej smerom na východ.

Naše územie by sa počas víkendu malo nachádzať zrejme v teplom sektore, ktorý prinesie dážď a vysoké teploty. O kúsok severnejšie však bude panovať zrejme poriadne tuhá zima.

Ako vidieť aj na videoanimácii maďarských meteorológov tak zatekanie studeného vzduchu bude do našej oblasti veľmi výrazné a studený vzduch sa dostane tesne k našim hraniciam. Či ich aj prekoná je zatiaľ otázne.

Poliaci a Nemci sa pripravujú na to, že počas víkendu spadne v daných oblastiach 20 až 40 cm čerstvého snehu, pričom k výdatnému sneženiu sa pridá aj silný vietor. Mnoho snehu napadne v celom Poľsku, v severnom Nemecku a na Pobaltí, či v Bielorusku.

Očakávané množstvo snehu do nedeľňajšieho večera
Očakávané množstvo snehu do nedeľňajšieho večera

Nemeckí meteorológovia už teraz varujú pred nepriaznivým počasím. Zatiaľ čo sever a východ krajiny zažije snehovú kalamitu, tak na juhu bude pršať, čo opäť zodvihne hladiny vodných tokov.

Teplotné rozhranie, ktoré bude postupovať strednou Európou však bude zaujímavé aj v tom, že bude oddeľovať mimoriadne studený vzduch od severu a teplý vzduch od juhu. Takýto výrazný teplotný kontrast spôsobí, že sa na fronte môžu tvoriť búrky. Tie by sa mohli vyskytnúť aj na našom území.

Počas nadchádzajúceho víkendu, tak zažije stredná Európa mimoriadne búrlivé počasie, pričom stále existuje pravdepodobnosť, že sa masa studeného vzduchu natlačí aj nad naše územie, minimálne na severné Slovensko, kde by taktiež mohlo snežiť, pričom najvyššia pravdepodobnosť je z nedele na pondelok.

Najnovšie správy