Vo Veľkej Británii našli meteorit. Ide o jeden z najvzácnejších druhov

16.03.2021 o 19:00 - Veronika Salayová
  • Článok

Koncom februára pozorovali na oblohe nad Veľkou Britániou veľmi jasný meteor, ktorý dopadol na zem a po pár dňoch sa ho podarilo aj vypátrať. Nájdený meteorit sa navyše môže pýšiť tým, že ide o jeden z najvzácnejších druhov vesmírnej horniny nájdených na Zemi. 

Vo Veľkej Británii našli meteorit. Ide o jeden z najvzácnejších druhov
Foto: DobraPogoda24

Do zemskej atmosféry vstúpil veľmi jasný meteor 28. februára, ktorý na oblohe videli obyvatelia takmer z celej Veľkej Británie. 

Meteor podľa všetkého dopadol aj na zem, pretože po pár dňoch sa ho podarilo nájsť vo Winchcombe v Gloucestershire, južne od Birminghamu. 

Materiál starý ako naše Slnko

Odborníci meteorit začali okamžite skúmať a zistili, že ide o vzácny druh meteoritu – o uhlíkový chondrit. Predpokladá sa, že tento materiál je starý ako naša slnečná sústava.

Uhlíkové chondrity predstavujú približne 3 % všetkých meteoritov nájdených na Zemi. Doteraz bolo takýchto meteoritov nájdených iba 51 zo 65-tisíc známych a popísaných všetkých meteoritov. 

Tento vzácny meteorit váži 300 g. Obsahuje organický materiál a aminokyseliny, ktoré sú základnými zložkami pre život. 

Výskumy pokračujú

Predtým, ako meteor prešiel našou atmosférou, sa pohyboval rýchlosťou 14 km/s. Vďaka špecializovaným kamerám patriacim do UK Fireball Alliance sa vedcom podarilo znovu vytvoriť dráhu letu ohnivej gule.

Nájdený meteorit vedci stále skúmajú. Po výskumoch bude meteorit natrvalo umiestnený v Prírodovednom múzeu University of Manchester.

Zaujímavosťou je, že toto je prvý meteorit nájdený na Britských ostrovoch za posledných 30 rokov. 

Najnovšie správy