Výdatné zrážky čakajú Česko a Rakúsko. Nás môžu zasiahnuť okrajom búrky

24.05.2022 o 14:45 - Peter Minárik

Počasie v našej oblasti dnes bude upršané aj búrlivé. To najhlavnejšie zasiahne naše územie len čiastočne, no treba počítať s prechodným ochladením, ktoré pocítime už zajtra.

Výdatné zrážky čakajú Česko a Rakúsko. Nás môžu zasiahnuť okrajom búrky

Nad strednou Európou sa vlní frontálne rozhranie na ktorom sa už počas včerajšieho dňa tvorili v našej oblasti búrky, ktoré boli aj intenzívnejšie, no našťastie naše územie silné búrky obišli aj keď numerické modely simulovali, že počas noci sa predsalen nejaké búrky u nás vyskytnú.

Počas včerajšieho dňa udrelo v našej oblasti viac ako 275 000 bleskov, pričom prevažná časť bola sústredená do alpskej oblasti.

zaznamenané blesky počas včerajšieho dňa, zdroj: blesky.bourky.cz
zaznamenané blesky počas včerajšieho dňa, zdroj: blesky.bourky.cz

Frontálne rozhranie sa počas uplynulých hodín posunulo ďalej smerom k východu a počas dnešného dňa čiastočne ovplyvní aj naše územie. Kúsok od našich západných hraníc však bude počasie zaujímavejšie.

Na západe sa môžu vyskytnúť búrky

Už v týchto chvíľach sa nad Rakúskom začínajú formovať prvé búrky a to v oblasti Viedenského Nového Mesta. Numerické modely simulujú, že k rozvoju búrkovej činnosti bude dochádzať aj v nadchádzajúcich hodinách vo východnom sektore frontálneho rozhrania.

To prechádza cez západné Poľsko, centrálne Česko a Rakúsko. Búrky sa očakávajú najmä na východe Rakúska, ale aj v Česku. Pre nás sú najzaujímavejšie búrky, ktoré sa budú formovať vo východnom Rakúsku. Tieto búrky by v priebehu večerných a nočných hodín mohli zasiahnuť aj krajné západné a juhozápadné okresy Slovenska.

Rozhranie prinesie aj výdatnejší dážď

Frontálne rozhranie, ktoré už teraz západne od nášho územia prináša dážď počas nadchádzajúcich hodín prinesie aj výdatnejšie zrážky, ktoré ako vidieť na mape zasiahnu najmä Moravu a Vysočinu ako aj sever Rakúska.

očakávané zrážkové úhrny
očakávané zrážkové úhrny

Spadnúť by mohlo aj okolo 30-40 mm, pričom ojedinele môže napršať aj viac. V tomto zrážkovom poli totiž budú vnorené aj búrky, ktoré prinesú výdatnejšie zrážkové úhrny.

Naše územie výdatnejšie zrážky nečaká, no s večernými hodinami počítajte na krajnom západe a juhozápade s možnosťou prehánok, prípadne aj búrok.