Výdatný dážď sa presúva na východ a toky stúpajú, na západe klesajú

18.05.2021 o 09:36 - Dominik Cenkner
  • Článok

Kým včera výdatné zrážky trápili najmä západ a stred našej krajiny, dnes sa presunuli na východ. Vodné toky stúpajú najmä v okolí Prešova a Košíc, voda zaplavila aj viacero úsekov ciest.

Výdatný dážď sa presúva na východ a toky stúpajú, na západe klesajú
Ilustračné foto, zdroj: pixabay.com

V pondelok sa v oblasti západnej a centrálnej časti Slovenska vyskytovali výdatné zrážky, ktoré spôsobili na mnohých miestach vybreženie riek z korýt. Toky hneď na niekoľkých miestach dosahujú ešte aj dnes stupne povodňovej aktivity.

Najviac zrážok včera spadlo v oblasti Hornej Nitry, v oblasti Žarnovice a Šale. Tam sa zrážkové úhrny pohybovali od 50 do 65 mm.

Počas noci sa však zrážkové pole presunulo ďalej na východ. Kým tam si včera užívali pomerne pekné a teplé počasie, dnes sa dažďu nevyhnú ani obyvatelia tejto časti krajiny.

Viacero vodných tokov tam rýchlo stúpa. Niektoré už dosiahli aj 3. SPA. Zaplavených a neprejazdných úsekov hlásite viacero.

Stav vodných tokov

Najmä na strednom Slovensku je po včerajšku ešte stále viacero vodných tokov, ktoré hlásia 3. SPA. Na väčšine týchto miest však voda pomaly, ale isto, klesá.

Opačná situácia je na východe, kde voda v riekach rýchlo stúpa. Najkritickejšie to vyzerá v Košickom kraji. Tok Olšavy a Roňavy dosiahol 3. SPA pričom naďalej stúpajú.

Stav vodných tokov na Slovensku po 9. hodine, zdroj: shmu.sk
Stav vodných tokov na Slovensku po 9. hodine, zdroj: shmu.sk

Problémy na cestách

Podľa hlásení vodičov, niekoľko úsekov ciest v okolí Košíc zaplavila voda. Konkrétne ide o úseky medzi Sadmi nad Torysou a Košicami, medzi Olšovanmi a Ďurkovom či medzi Vajkovcami a Rozhanovcami.

Problémy hlásite aj inde. Napr. medzi Parchovanmi a Višňovom a medzi Finticami a Prešovom. Samostatnou kategóriou je potom stredné Slovensko. Množstvo vody na cestách je aj v okolí Zvolena či Prievidze.

Cesta medzi Olšovanmi a Ďurkovom, zdroj: Jakub Varga
Cesta medzi Olšovanmi a Ďurkovom, zdroj: Jakub Varga

Na záver len dodáme, že zrážky by mali aspoň na čas ustať vo večerných hodinách. Dovtedy budeme situáciu pozorne sledovať a o všetkom dôležitom vás informovať.

Najnovšie správy