Začína sa astronomická zima. Dnes nás čaká najkratší deň v roku

21.12.2021 o 07:00 - Veronika Salayová

Kým meteorologická zima začala už pred tromi týždňami, astronomická začína práve dnes. Zároveň nastáva zimný slnovrat, čiže dnes prežijeme najkratší deň v tomto roku. 

Začína sa astronomická zima. Dnes nás čaká najkratší deň v roku
Ilustračné. Foto: unsplash

Zimný slnovrat, ktorým sa astronomická zima začína, nastáva dnes poobede o 16.59 hod.  Kým meteorologická zima nastala 1. decembra, tá astronomická oficiálne začína až dnes.

Dnes nás čaká najkratší deň a najdlhšia noc v roku. Počas zimného slnovratu je južná pologuľa najviac priklonená k Slnku. Na severnú pologuľu dopadajú slnečné lúče v tento deň najšikmejšie.

V miernych zemepisných šírkach na severnej pologuli, kde sa nachádza aj Slovensko, dosahuje slnko najmenšiu výšku nad obzorom a čas medzi východom a západom slnka je najkratší.

V Bratislave dlhší deň ako v Žiline

Dĺžka dnešného dňa od východu po západ slnka bude trvať približne 8 hodín a 11 minút. Platí pravidlo, že čím je poloha severnejšie, tým je deň kratší, resp. tým je kratší čas slnečného svitu.

Dnes napríklad vychádzalo slnko v Bratislave o 7.39 hod. a zapadne o 16.00 hod. Pre porovnanie, v Žiline vychádzalo slnko dnes o 7.37 hod. a bude zapadať o 15.49 hod.

V Žiline tak bude dnešný deň kratší ako v Bratislave, a to približne o 10 minút.  

Dnes začína zima a tejto skutočnosti zodpovedá aj dnešné počasie. Teploty počas dnešného dňa sa budú udržovať pomerne nízko, a to od -3 do +2 °C. Vyskytnúť sa môžu aj snehové prehánky na severe krajiny. 

Zima tak oficiálne začína naozaj zimným počasím a nízkymi teplotami a s občasným snežením.