Začína snežiť. Sneženie sa rozšíri. V ktorých oblastiach napadne sneh?

19.01.2021 o 19:56 - Peter Minárik

Od severozápadu začal počasie na našom území ovplyvňovať teplý front, ktorý prinesie nasledujúce hodiny sneženie. To postupne ovplyvní počasie na celom našom území.

Začína snežiť. Sneženie sa rozšíri. V ktorých oblastiach napadne sneh?

Na našom území začína postupne snežiť. Môže za to teplý front, ktorý začína v týchto chvíľach ovplyvňovať počasie na našom území od severozápadu. Sneženie sa bude rozširovať.

Aktuálne sa zrážky nasúvajú nad naše územie z Rakúska a zo susedného Česka, kde už sneženie spôsobuje prvé problémy na cestách. Tie hrozia aj na našom území.

Sneženie prináša teplý front, ktorý zvykne prinášať jednak výraznejšie sneženie, ale aj oteplenie a práve to neobíde ani naše územie v nadchádzajúcich dňoch. Pred tým nám však nasneží.

Nasledujúce hodiny treba na našom území počítať s celoplošným snežením, ktoré sa bude udržiavať. Výnimkou budú len juhozápadné okresy západného Slovenska, kde numerické modely očakávajú, že by sa mali vyskytovať aj zrážky zmiešané, ktoré môžu aj namŕzať.

Do tejto oblasti sa totiž dostal teplejší vzduch, v dôsledku ktorého teploty v tejto časti nášho územia vystúpili nad bod mrazu.

Na zvyšku Slovenska však bude snežiť a to až do zajtrajšieho poludnia. Numerické modely očakávajú, že najviac snehu napadne v oblasti Žilinského a Trenčianskeho kraja, kde by malo pripadnúť od 5 do 10 cm snehu. Na zvyšku nášho územia by to malo byť prevažne od 2 do 7 cm.

Sneženie by sa počas zajtrajšieho dňa malo aj naďalej vyskytovať na krajnom východe a predovšetkým v oblasti Vihorlatu, kde nie je vylúčené, že môže napadnúť až okolo 15 cm nového snehu.

Súčasne sa pripravte na to, že zajtra do našej oblasti prenikne teplý vzduch a teploty začnú stúpať nad nulu. Čaká nás tak pomerne výraznejší odmäk, ktorý roztopí čerstvo napadnutý sneh. Očakávanú výšku novej snehovej pokrývky počas nasledujúcej noci nájdete na mape pod článkom.