Začne aj výdatnejšie snežiť. Napadnúť môže až 40 cm. Kde ?

12.12.2019 o 05:44 - Peter Minárik
  • Článok

V priebehu dnešného dňa dorazia na naše územie zrážky, ktoré sa postarajú opäť o množstvo komplikácii na našich cestách. Mrznúci dážď potrápi najmä juh a západ Slovenska, no na strednom Slovensku bude sypať a sypať.

Začne aj výdatnejšie snežiť. Napadnúť môže až 40 cm. Kde ?

Nasledujúce hodiny prinesú opäť zimné komplikácie. Numerické modely už niekoľko dní kalkulovali s tým, že od štvrtka do soboty nás čaká výrazné zhoršenie počasia. Na strednom Slovensku má aj snežiť, no uplynulé hodiny sa predpovede spresnili a vyzerá to tak, že napadne oveľa viac snehu, ako sa pôvodne očakávalo.

Zrážky sa nad naše územie začnú nasúvať už v priebehu dnešného dňa a zatiaľ čo v oblasti západného a na juhu stredného Slovenska pôjde prevažne o zrážky v kvapalnom, či zmiešanom skupenstve, ktoré budú na podchladenom zemskom povrchu aj namŕzať a vytvárať nebezpečnú poľadovicu, tak na strednom Slovensku sa očakáva výraznejšie sneženie.

To zasiahne predovšetkým oblasti od 300 - 400 m n.m., kde by mohlo napadnúť do soboty aj niekoľko desiatok centimetrov snehu.

mapa očakávanej snehovej pokrývky
mapa očakávanej snehovej pokrývky

Výdatná snehová nádielka by mala zasiahnuť predovšetkým oblasť Štiavnických vrchov, Poľany, Muránskej Planiny a Slovenského Krasu, kde môže napadnúť 20 až 30 cm snehu. Najviac snehu však numerické modely očakávajú v oblasti Nízkych Tatier. Tu by na južných, náveterných stranách mohlo napadnúť až okolo pol metra čerstvého snehu.

Snehová nádielka však nezasiahne len stredné Slovensko, ale v piatok sa dostane aj nad väčšinu stredného Slovenska, či časť západného Slovenska, kde môže napadnúť okolo 5 cm. Najmenší prírastok nového snehu sa očakáva v oblasti východného Slovenska.

Najnovšie správy