Zajtra večer dorazí intenzívne sneženie. Snežiť bude aj na juhozápade

11.12.2019 o 18:16 - Ľubomír Franko

Počas zajtrajšieho večera dorazí od juhu intenzívne sneženie. Najvýdatnejšie bude v Banskobystrickom kraji, no snežiť bude aj v Podunajskej nížine. 

Zajtra večer dorazí intenzívne sneženie. Snežiť bude aj na juhozápade

Počas zajtrajšieho dňa postúpi nad územie Slovenska v brázde nízkeho tlaku vzduchu zvlnené frontálne rozhranie. Od juhozápadu začne počas dňa snežiť, sneženie bude postupne aj intenzívne. Neskôr prejdú zrážky v nízkych polohách do dažďových či zmiešaných. 

Snežiť začne už dopoludnia

Snežiť začne už v dopoludňajších hodinách, najskôr v oblasti Podunajskej nížiny a to predovšetkým v jej východnej časti. Zrážky sa ale veľmi rýchlo rozšíria do ďalších oblastí, postupne zasiahnu väčšinu západného Slovenska, Banskobystrický kraj a neskôr aj Trenčiansky, Žilinský a západ Košického kraja.

Zrážky budú postupne v nižších polohách prechádzať do zmiešaných, ojedinele sa tak môže tvoriť poľadovica, ktorá môže byť aj výraznejšia. 

V polohách od 400 metrov bude snehu pribúdať. Najmä v Banskobystrickom kraji bude snežiť počas celej noci na štvrtok a aj vo štvrtok dopoludnia. Snežiť ale bude na viacerých miestach (viď. animáciu vyššie). 

Najviac snehu sa očakáva v Banskobystrickom kraji, predovšetkým na Horehroní, no takisto aj v oblasti Gemeru a na južnom Spiši. V týchto oblastiach môže do piatku obeda napadnúť až do 20 cm čerstvého snehu. 

Východ Slovenska zasiahnu najmä dažďové zrážky. Snežiť tam bude len vo vyšších polohách, keďže táto časť nášho územia sa bude nachádzať v teplejšom prúdení. 

Sneženie začne ustávať v piatok okolo poludnia.

Úhrn snehových zrážok za 24 hodín k štvrtku 10:00
Úhrn snehových zrážok za 24 hodín k štvrtku 10:00

Ďalšie zrážky dorazia v sobotu 

V sobotu očakávame príchod ďalších zrážok, ktoré budú od stredných polôh opäť snehové. Sneženie však už nebude výdatné, no za krátky čas môže pribudnúť do 5 centimetrov.

Zasiahnuť by malo najmä Ponitrie, kde môže sneženie spôsobiť komplikácie v doprave.