Zatiaľ čo Európa mrzla, na severnom póle sa topil ľad

- Cape Morris Jesup - P.M.
Článok

Ešte minulý týždeň sužovali našu oblasť silné mrazy. Zatiaľ čo my sme zažívali teplotne výrazne podpriemerné počasie, tak v zaľadnených oblastiach stúpali teploty nad bod mrazu.

Zatiaľ čo Európa mrzla, na severnom póle sa topil ľad

Tzv. ,,beštia z východu,, ako vpád studeného vzduchu v uplynulom týždni nad Európu nazvali britskí meteorológovia priniesla výrazne chladné počasie do mnohých Európskych štátov. Teploty sa pohybovali aj o viac než 15°C pod hranicou dlhodobého normálu. 

Zatiaľ čo však Európa mrzla, tak v arktických oblastiach zažívali extrémne teplé počasie.

V Grónsku veľmi teplo

Asi najzaujímavejšou je stanica Cape Morris Jesup, ktorá sa nachádza 710 km od geografického severného pólu. Táto stanica leží v najsevernejších častiach Grónska, kde od 11. februára nezasvietilo Slnko v dôsledku pretrvávajúcej polárnej noci. Mnohí z Vás by očakávali, že keďže v tejto oblasti panuje polárna noc, tak teploty budú pomerne nízke, no opak sa stal pravdou.

Posledný februárový víkend tu teplota vystúpila nad hranicu +6°C, pričom priemerná teplota sa tu pohybuje na konci februára na úrovni -27°C.

Takáto nízka teplota bola spôsobená rozpadom polárneho vortexu, čo je vír studeného vzduchu, ktorý krúži okolo severného pólu. Nakoľko polárny vortex sa rozpadol, tak do Európy prenikol studený vzduch, zatiaľ čo nad Grónsko prúdil zo stredného Atlantiku veľmi teplý vzduch.

Arktické oblasti sa vplyvom globálneho otepľovania otepľujú až 2x rýchlejšie ako ostatné časti našej planéty. V roku 2017 namerali v oblasti Arktídy najnižšiu rozlohu ľadu. Stav je to teda už teraz alarmujúci a podľa prognóz bude v nadchádzajúcich rokoch ešte horšie.