Zem môže zasiahnuť geomagnetická búrka triedy G2

31.08.2021 o 18:45 - Veronika Salayová

Na Slnku došlo k uvoľneniu koronálnej hmoty smerom k našej planéte. V stredu alebo vo štvrtok nás môže zasiahnuť geomagnetická búrka triedy G2. Čo to presne znamená?

Zem môže zasiahnuť geomagnetická búrka triedy G2
Výron koronálnej hmoty na Slnku. Zdroj: Space Weather

Na Slnku došlo pred pár dňami k výronu koronálnej hmoty smerom k našej Zemi. Išlo o pomerne silnú slnečnú erupciu, ktorá môže mať za následok, že v stredu alebo vo štvrtok dôjde ku geomagnetickej búrke na Zemi, informuje Meteoweb.

Pri tejto pomerne silnej slnečnej erupcii bolo do vesmíru vyvrhnuté veľké množstvo častíc s veľkou energiou. Tento prúd častíc môže zasiahnuť planétu Zem a môže tak dôjsť ku geomagnetickej búrke.

Ako dôjde ku geomagnetickej búrke?

Geomagnetická búrka sa môže vyskytnúť, keď sa okolo Zeme pohybuje ejekcia koronálnej hmoty (CME) alebo vytrvalý vysokorýchlostný prúd slnečného vetra, čo spôsobuje rozrušenie magnetického poľa.

Vznik geomagnetickej búrky sa však nedá presne predpovedať. Dajú sa len predpovedať vhodné podmienky, ktoré spôsobujú geomagnetické búrky.

Vedci z NOAA predpovedajú, že medzi 1. a 2. septembrom by mohlo dôjsť ku geomagnetickej búrke triedy G2.

Čo znamená trieda G2?

Klasifikácia geomagnetickej búrky G2 znamená, že by mohlo ísť o miernu intenzitu. Tieto búrky môžu spôsobiť menšie výpadky satelitných technológií ako GPS, satelitný internet či televízia.

Taktiež môžu priniesť väčšie množstvo polárnych žiar, ktoré sa najčastejšie objavujú pri póloch Zeme. 

Geomagnetické búrky môžu dosiahnuť intenzitu od G1 po G5. Pri extrémne silných geomagnetických búrkach môže napríklad dôjsť k úplnému kolapsu alebo výpadku prúdu vo viacerých častiach sveta.