Zem zasiahla meteorická búrka, no nesplnila očakávania. Prečo?

31.05.2022 o 18:30 - Veronika Salayová

Počas uplynulej noci došlo na Zemi k meteorickej búrke, o ktorej astronómovia do poslednej chvíle nevedeli, či vôbec k nej dôjde, alebo nie. Napokon k búrke došlo, no nesplnila očakávania. Prečo? 

Zem zasiahla veľmi zriedkavá vesmírna udalosť − došlo k meteorickej búrke, ktorá nastáva raz za niekoľko desaťročí. Astronómovia z NASA uviedli, že šanca, že k tejto búrke dôjde, je 50 : 50. Nakoniec k nej predsa len došlo a oblohu začali napĺňať „padajúce hviezdy“.

O meteorickej búrke hovoríme vtedy, keď nočnú oblohu zaplnia stovky, možno až tisícky „padajúcich hviezd“ za hodinu a nočná obloha je doslova posiata meteormi.

Nočnú meteorickú búrku zapríčinil prebiehajúci rozpad kométy Schwassmann–Wachmann 3 (SW3). Táto kométa bola zodpovedná za úlomky prachu, ktoré spôsobujú meteorický roj Tau Herculids, ktorí mnohí ľudia z celého sveta mali možnosť vidieť počas uplynulej noci.

Najlepšie podmienky pre pozorovanie meteorickej búrky mali obyvatelia Severnej Ameriky, ale meteory bolo možné v menšej miere pozorovať aj zo Slovenska. Napríklad aj v susednom Maďarsku sa podarilo „uloviť“ pár pekných meteorov, informuje Idókép. 

Meteory neboli dostatočne jasné

Astronómovia sa na jednej strane potešili, že k meteorickej búrke predsa len došlo, má to však svoje „ale“. Mnohé meteory nedosiahli takú jasnosť, aby boli viditeľné voľným okom.

Kým niektoré dosiahli jasnosť v rozmedzí od 2. do 4. magnitúdy, mnohé tak jasné neboli, a tak pre pozorovateľa zo Zeme k meteorickej búrke v pravom zmysle slova nedošlo. Na oblohe bolo možné pozorovať desiatky meteorov za hodinu, ale nie stovky, čím sa meteorická búrka vyznačuje. 

V USA napríklad napočítali 200 až 250 meteorov medzi 22:00 a 2:00 hod. tamojšieho času, stále však ide o malé číslo. Ak by boli meteory jasnejšie, zažili by sme skutočnú meteorickú búrku so stovkami až tisícimi meteormi za hodinu.

Mnohí pozorovatelia tak ostali mierne sklamaní. Najbližšia takáto udalosť, kedy si budeme môcť vychutnať oblohu posiatu jasnými meteormi, je v nedohľadne a zrejme si budeme musieť na ňu počkať niekoľko dlhých rokov, prípadne desaťročí.