Zem zasiahnu dve geomagnetické búrky po sebe. Čo treba očakávať?

16.08.2022 o 19:00 - Veronika Salayová

Opäť našu planétu zasiahnu geomagnetické búrky, tentoraz dve tesne po sebe − jedna triedy G1 a druhá triedy G2. Kedy očakávať tieto búrky a na čo sa pripraviť?

Zem zasiahnu dve geomagnetické búrky po sebe. Čo treba očakávať?
Ilustračné. Foto: unsplash

Keďže sa Slnko blíži do svojho slnečného maxima, je v posledných rokoch čoraz viac aktívnejšie. Na povrchu Slnka dochádza k častým slnečným erupciám, ktoré vyprodukujú výron koronárnej hmory CME, ktorý putuje vesmírom.

Niekedy sa stane, že tento prúd nabitých častíc smeruje k našej Zemi a zasiahne magnetické pole Zeme. Vtedy, zjednodušene povedané, dochádza ku geomagnetickej búrke, ktorá môže ovplyvniť fungovanie na Zemi v závislosti od veľkosti geomagnetickej búrky. 

Geomagnetické búrky sú podľa intenzity možného poškodenia odstupňované na stupnici od 1 do 5, pričom 1 je najslabšia a 5 najsilnejšia s potenciálom výrazného poškodenia.

Našu Zem v najbližších dňoch zasiahnu búrky triedy G1 a G2, čiže slabšia a mierna geomagnetická búrka. 

Búrka triedy G1 zasiahne Zem v stredu a o niečo silnejšia búrka triedy G2 zasiahne Zem vo štvrtok. V tieto dni sa treba pripraviť na možné výpadky rádiového signálu, výkyvy v elektrickej sieti či krátke narušenie správneho fungovania satelitných technológií ako napríklad internet, mobilný signál či GPS. 

Zdroj: NOAA
Zdroj: NOAA

Nočnú oblohu rozžiaria polárne žiary

Aj keď Zem zasahujú poväčšine geomagnetické búrky triedy G1, neznamená to, že sú úplne neškodné. Aj geomagnetická búrka G1 by mohla spôsobiť problémy: môže dôjsť k výkyvom elektrickej siete a menším dopadom na prevádzku satelitov. 

S geomagnetickými búrkami zároveň prichádzajú aj pozorovania polárnej žiary, a to aj v nižších zemepisných šírkach než zvyčajne.

Na pozorovanie sú tentokrát vhodnejšie podmienky v Kanade než v severských európskych krajinách.