Zemetrasenia stále zaznamenávame aj u nás. V Bratislave sa zosunulo bralo pod hradom

30.12.2020 o 06:15 - Peter Minárik
  • Článok

Po mohutnom zemetrasení, ktoré zasiahlo Chorvátsko sa stále vyskytujú slabšie dotrasy. Tie sú zaznamenávané aj u nás. Včerajšia hlavná vlna otrasov bola cítiť aj u nás.

Zemetrasenia stále zaznamenávame aj u nás. V Bratislave sa zosunulo bralo pod hradom

Mohutné zemetrasenie, ktoré včera na poludnia zasiahlo Chorvátsko bolo cítiť v mnohých oblastiach Európy.

Zemetrasenie totiž uvoľnilo obrovskú vlnu energie a seizmická vlna sa vďaka vhodnej geomorfológii dostala aj na Slovensko a dokonca až na sever Česka, kde taktiež zaznamenali otrasy.

Takéto seizmické vlny, ktoré sa šíria aj stovky kilometrov nie sú časté a sú skôr nezvyčajnejšie. K zemetraseniu však došlo uprostred euroázijskej dosky a tak sa seizmická vlna dobre šírila.

Zatiaľ čo hlavný otras s magnitúdou 6.3, ktorý napáchal v Chorvátsku najväčšie škody bolo na západe Slovenska aj cítiť, tak ďalšie dotrasy už ľudia nepociťovali, no zaznamenali ich seizmické stanice na Slovensku. 

Na seizmograme z Liptovskej Anny vidieť po hlavnom zemetrasení pomerne dlhšie trvajúci dotras a sériu ďalších dotrasov.

seizmogram z Liptovskej Anny, zdroj: seismology
seizmogram z Liptovskej Anny, zdroj: seismology

Zemetrasenie pociťovali mnohí ľudia na západe Slovenska. Viacerí Bratislavčania opísali svoje zážitky na sociálnej sieti. "O 12.21 sa normálne hýbal celý náš 12-poschodový dom v Petržalke. Dosť nepríjemný zážitok," napísala Katarína.

Obyvatelia zasiahnutých mestských častí zaznamenali najmä pohyb kľúčov vo dverách, trasenie žalúzií, či lustrov.

Svedkovia zemetrasenia v bratislavských mestských častiach vo väčšine prípadov poukazujú na kývajúce sa ozdoby na stromčekoch, hýbajúce sa kvetiny.

Tiesňové linky prijali viac ako 50 hlásení o zemetrasení.

Zemetrasenie bolo v našom hlavnom meste predovšetkým cítiť na vyšších poschodiach. Na hradnom kopci, v blízkosti parlamentu sa však podľa TV Markíza zosunula aj časť brala.

Najnovšie správy