Zemetrasenie spôsobilo škody aj na gréckom ostrove Samos

30.10.2020 o 19:00 - Dominik Cenkner
  • Článok

Zemetrasenie o sile 7,0 magnitúdy dnes zasiahlo oblasť gréckych ostrovov zvanú Dodekanisa. Aj keď najväčšie škody spôsobilo na juhozápade Turecka, vyčíňalo aj na gréckom ostrove Samos.

Zemetrasenie spôsobilo škody aj na gréckom ostrove Samos
Zemetrasenie spôsobilo obrovské škody aj na gréckom ostrove Samos, Foto: samos24.gr

Samos je ostrov v Egejskom mori na juhovýchode Grécka v blízkosti brehov Malej Ázie. Východná časť ostrova je od tureckej pevniny oddelená 1 km širokou morskou úžinou.

Aj tu zemetrasenie poškodilo, alebo úplne zničilo množstvo budov. Časť ostrova navyše zaliala voda z malej vlny tsunami.

Úrady však našťastie z tejto oblasti doposiaľ nehlásia žiadne obete. Žiaľ, to sa nedá povedať o tureckej časti, kde sú doposiaľ potvrdené štyri obete a viac než stovka zranených. Záchranné práce však budú pokračovať aj v ďalších hodinách.

Zemetrasenie o sile 7,0 magnitúdy malo epicentrum v hĺbke 10 km, len 18 km severovýchodne od oblasti Néon Karlovásion v Grécku. Otrasy dosiahli v okolí Izmiru až 9. stupeň na 12-dielnej Modifikovanej Mercalliho škále, čím sa toto zemetrasenie zaradí medzi najsilnejšie zaznamenané v Európe. Na seizmologickej stanici Gumuldur v Izmire bol navyše zaznamenaný pohyb zemského povrchu o rýchlosti až 79,14 cm/s.

Otrasy boli také silné, že ich zaznamenali aj seizmografy na Slovensku. V priloženej fotogalérii si môžete pozrieť, ako to vyzerá na gréckom ostrove Samos.

Najnovšie správy