Zemetrasenie v oblasti Dodekanisa spôsobilo zrútenie vyše 20 budov a domovov

30.10.2020 o 14:43 - Dominik Cenkner
  • Článok

Grécku oblasť Dedokanisa zasiahlo dnes krátko pred 13. hodinou nášho času veľmi silné zemetrasenie. To spôsobilo značné škody, pričom v oblasti platí varovanie aj pred vlnou tsunami.

Zemetrasenie v oblasti Dodekanisa spôsobilo zrútenie vyše 20 budov a domovov
Zemetrasenie spôsobilo obrovské škody najmä v tureckom meste Izmir, Foto: twitter.com/TRT World Now

Epicentrum zemetrasenia hlásili v hĺbke 10 km, len 18 km severovýchodne od oblasti Néon Karlovásion v Grécku. Seizmológovia namerali silu 7,0 magnitúdy.

Pre upresnenie, zemetrasenie v takejto hĺbke by malo ničivé následky aj pri 4 či 5 magnitúde. To, že išlo o skutočne silné otrasy dosvedčuje aj skutočnosť, že sme ich zaznamenali aj na Slovensku.

Otrasy spôsobili značné škody najmä v tureckom meste Izmir. Posledné správy hovoria o vyše 20 domovoch a budovách, ktoré ostali doslova zrovnané zo zemou.

Úrady už hlásia nielen veľké materiálne škody, ale aj obete na životoch. V oblasti okrem zemetrasenia vyčíňala aj následná vlna tsunami. Situáciu preto budeme aj naďalej sledovať.

Na záver len dodáme, že nešlo najsilnejšie zemetrasenie v Egejskom mori. V 20. storočí tam zaznamenali aj otrasy o sile 7,7 magnitúdy. Dnešné zemetrasenie sa však určite zaradí k desiatim najsilnejším zemetraseniam, ktoré boli v novodobej histórii v Európe zaznamenané.

Rozsah škôd po zemetrasení si môžete pozrieť v priloženej fotogalérii.

Najnovšie správy