Zima sa vracia. Slovensko čakajú celodenné mrazy, no sneh bude zatiaľ chýbať

07.01.2022 o 18:40 - Peter Minárik

Do našej oblasti sa vrátil studený vzduch, ktorý v nadchádzajúcich dňoch prinesie do našej oblasti veľmi nízke teploty. Mrznúť by malo aj počas dňa.

Zima sa vracia. Slovensko čakajú celodenné mrazy, no sneh bude zatiaľ chýbať

Začiatok tohto roka odštartoval nezvyčajne vysokými teplotami. Tie zapríčinili rýchle topenie snehu a následný vzostup vodných hladín, ktorý je viditeľný skôr na jar.

Aktuálne k nám však vpadol chladný vzduch, vďaka ktorému sa na našom území ochladilo a začalo opäť mrznúť, čo na horách umožnilo prevádzkovateľom lyžiarskych stredísk opätovne zahájiť lyžiarsku sezónu.

Podľa predikcií by ochladzovanie malo na našom území pokračovať aj nasledujúce dni. Postupne by malo začať mrznúť aj počas dňa.

Teploty budú  podpriemerné

Naše územie sa nachádza v chladnom vzduchu a práve v tomto chladnom vzduchu zasahuje do našej oblasti výbežok vyššieho tlaku vzduchu. Ten prináša do našej oblasti nízke teploty, ktoré ešte viac klesajú počas nočného vyjasnenia.

Teploty by počas nadchádzajúcich nocí mali klesať na celom našom území pod bod mrazu, pričom v dolinách a v kotlinách by mohli teploty klesať ojedinele aj pod -15 °C.

Chladno bude aj počas dňa. Na strednom a východnom Slovensku sa môže vyskytovať aj celodenný mráz. Na západnom Slovensku budú teploty stúpať slabo nad bod mrazu.

Snehu veľa nenapadne

Na našom území bude v nadchádzajúce hodiny chladno a teploty budú nízke, no veľa snehu nenapadne. Neočakáva sa totiž nejaký prechod výraznejšieho frontu alebo tlakovej níže.

Zrážok tak bude minimálne do polovice januára veľmi málo a čakajú nás skôr holomrazy.