Zima so snehom sa na celé Slovensko vráti budúci týždeň

07.12.2018 o 06:14 - P.M.
Článok

Teploty sú ako na hojdačke. Vysoké teploty striedajú nízke, no zdá sa, že na začiatku budúceho týždňa sa zima vráti a čaká nás dlhšie trvajúca šnúra chladnejších a zasnežených dní.

Zima so snehom sa na celé Slovensko vráti budúci týždeň

Do našej oblasti aktuálne prúdi od západu teplejší vzduch. ten sa však nedostáva nad celé naše územie. Najmä krajný východ zostáva v chladnejšom vzduchu, čo sa prejaví aj na počasí v nasledujúcich hodinách.

Zatiaľ čo na väčšine nášho územia bude pršať, tak na krajnom východe bude výdatne snežiť. 

Od utorka zmena

V priebehu budúceho týždňa sa však charakter počasia zmení a to ovplyvní počasie na celom našom území. Nad Pobaltím sa totiž usadí tlaková níž a po jej okraji bude do našej oblasti prúdiť studený vzduch od severu spoza Severného mora.

Teploty budú postupne klesať. Na celom území bude v noci mrznúť, pričom na severe môže mrznúť aj počas dňa.

Maximálne teploty by od utorka mali na našom území stúpať na maximálne +3 °C, no na západe územia môže byť až do +5 °C.

Na severe napadne veľa snehu

Zrážky sa na našom území budú z kvapalných meniť na snehové.

Na severe Slovenska sa však môžu pripraviť na výdatnejšie sneženie. Tu sa totiž bude prejavovať náveterný efekt severozápadného, vlhkého prúdenia. Takýto vlhký vzduch tu v zimných mesiacoch prináša pomerne výdatné sneženie, ktoré pre sever dokáže priniesť desiatky centimetrov snehu a snehovú kalamitu.

 

Aktuálne numerické výstupy počítajú s tým, že sneženie bude najintenzívnejšie v utorok a v stredu a napadnúť môže niekoľko centimetrov snehu. Na horách pôjde o desiatky.