Zimné počasie bude pokračovať. Kedy sa vráti jar ?

17.03.2021 o 20:17 - Peter Minárik
  • Článok

V uplynulých dňoch sa na našom území výrazne ochladilo, pričom predpovede naznačujú, že tak skoro sa to nezmení. Nádej na zmenu je až v druhej polovici budúceho týždňa.

Zimné počasie bude pokračovať. Kedy sa vráti jar ?

Na našom území zavládlo chladné a veterné počasie, ktoré je v severných okresoch Slovenska sprevádzané aj snehovými zrážkami. Takáto situácia bude na našom území panovať aj nasledujúce dni.

Stále by sme sa mali nachádzať v studenom, polárnom prúdení a to vďaka tomu, že nad východným Atlantikom sa bude nachádzať rozsiahla tlaková výš a súčasne sa nad východnou Európou bude nachádzať tlaková níž medzi ktorými bude do našej oblasti od severu prúdiť studený vzduch.

Takýto charakter počasia sa na našom území očakáva ešte niekoľko dní.

Teploty budú podpriemerné a bude snežiť

Do našej oblasti bude prúdiť studený vzduch a okrem toho, že tento vzduch bude studený, tak bude aj pomerne vlhký. V dôsledku toho sa v tomto vzduchu budú tvoriť pomerne časté prehánky a tie budú na severe aj snehové.

Teploty by tak nasledujúce dni mali byť na našom území na úrovni dlhodobého normálu, respektíve slabého podpriemeru. Počas dňa by teploty nemali stúpať nad hranicu +10 °C a v noci bude na celom našom území mrznúť.

Jar sa vráti budúci týždeň

Počasie avizuje zmenu až v druhej polovici budúceho týždňa, kedy počasie preberie pod svoju kontrolu tlaková výš, ktorá sa bude presúvať z Atlantiku cez Európu a postupne k nám vtiahne teplejší vzduch od juhozápadu. Zároveň sa v druhej polovici týždňa postupne táto tlaková výš presunie cez naše územie a my sa dostaneme na jej zadnú stranu, čím sa ešte zintenzívni príliv teplého vzduchu.

Okrem toho, že sa začne otepľovať, tak dominantný vplyv tlakovej výše spôsobí aj to, že nás postupne čaká stabilnejší charakter počasia a postupné vyjasňovanie.

Ako vidieť aj na ansámbly numerického modelu ECMWF pre Bratislavu, tak teploty by mali v priebehu budúceho týždňa postupne rásť a približovať sa budú k hranici +20 °C.

vývoj teplôt na nasledujúce dni, zdroj: ECMWF
vývoj teplôt na nasledujúce dni, zdroj: ECMWF

Chladnejšie počasie nás taka čaká ešte celý tento týždeň a odštartuje tak aj budúci týždeň. Postupne sa však deň po dni začne otepľovať.

Najnovšie správy