Až polovica sveta by mohla čoskoro zmeniť svoje podnebné pásmo. Týka sa to aj Slovenska

Až polovica sveta by mohla čoskoro zmeniť svoje podnebné pásmo. Týka sa to aj Slovenska
Veronika Salayová

Mnohé krajiny budú mať do konca storočia úplne inú klímu, varujú odborníci. Počasie postupne mení podnebné pásma a ľudstvo sa musí pripraviť na túto zmenu.

Klasifikáciu klimatických pásiem vo svete zaviedol nemecko-ruský klimatológ Wladimir Köppen v roku 1884 a v mierne pozmenenej forme sa využíva dodnes. Je založený na 5 hlavných podnebných pásmach: tropické, suché, mierne, kontinentálne a polárne. To, čo však platilo predtým, už platiť nebude − určité regióny sveta totiž môžu mať do roku 2100 úplne inú klímu, informuje IFL Science.

Klíma sa však mení a nový výskum naznačuje, že 38 až 48 % všetkých krajín sveta skončí za 50 až 80 rokov v inom podnebnom pásme, ako figuroval doteraz. Vedci očakávajú, že tento trend sa bude každoročne zrýchľovať. 

Zmena sa bude týkať aj Slovenska

Vo všeobecnosti modely predpokladajú nárast tropických a suchých oblastí sveta a výrazný pokles polárnych oblastí s prechodom na mierne a kontinentálne oblasti. Tieto zmeny však nebudú rovnomerne rozložené po celom svete a niektoré regióny budú zasiahnuté viac, iné menej.

Zmena sa bude týkať aj Európy vrátane Slovenska. V rámci projektu Coupled Model Intercomparison Project Phase 6 (CMIP6) by sa 80 až 90 % všetkých oblastí Európy mohlo nachádzať v inom podnebnom pásme. 

Územie Slovenska patrí z hľadiska globálnej klimatickej klasifikácie do severného mierneho klimatického pásma s pravidelným striedaním štyroch ročných období. Ak by sa prognózy naplnili, tak za 80 rokov bude mať Slovensko klímu ako Španielsko

Prognóza zmien klimatických pásiem. Zdroj: Earth´s future
Prognóza zmien klimatických pásiem. Zdroj: Earth´s future

Čo sa týka ostatných kontinentov, tak v Severnej Amerike dôjde až na 57 až 66 % územia k zmene klímy, v Južnej Amerike sa zmena bude týkať okolo 35 % územia, v Ázii to bude približne 50 % územia a 20 % afrických krajín sa môže ocitnúť medzi rokmi 2071 a 2100 v inej klimatickej zóne.

Z prognóz odborníkov vyplýva, že najväčšie zmeny klímy sa týkajú práve Európy a Severnej Ameriky, zatiaľ čo iných krajín vo svete menej. 

S týmito zmenami však prichádza aj mnoho problémov ako masová migrácia ľudí, nedostatok potravy, vyhynutie niektorých rastlín a živočích, invazívne druhy a mnoho ďalších. 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Polooblačno
13 °C / 0 °C
Marek
Zajtra
Skoro jasno
16 °C / -2 °C
Jaroslava
Sobota
Polooblačno
20 °C / 1 °C
Jaroslav
Nedeľa
Skoro jasno
23 °C / 4 °C
Jarmila
Pondelok
Jasno
25 °C / 7 °C
Lea
Utorok
Jasno
26 °C / 7 °C
Anastázia
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd