Čakajú nás nadpriemerné teploty. Cez víkend až do +18°C

Novinka

V závere týždňa nás čaká prvé výraznejšie jarné oteplenie. Teploty budú nad priemerom a v najteplejších oblastiach budú atakovať až +18°C.

Čakajú nás nadpriemerné teploty. Cez víkend až do +18°C
Cez víkend nás čaká pravé jarné počasie

Počas uplynulých dní bola teplota výrazne podpriemerná. Na mnohých miestach sa vyskytli celodenné mrazy či sneženie. Teploty boli naozaj nezvyčajné a dôvodom bol vpád studeného, pôvodom arktického vzduchu. 

Teploty sa už postupne dostali do normálu. V oblasti západnej Európy sa prehĺbila oblasť nízkeho tlaku vzduchu, ktorá zabezpečila do strednej Európy prílev teplého a vlhkého vzduchu. Momentálne k nám teplý vzduch prúdi od juhu až juhovýchodu, postupne sa však prúdenie zmení. V závere týždňa začne v oblasti východného Stredomoria mohutnieť tlaková výš. Jej chrbát bude siahať Od Škandinávie cez východný Balkán až nad sever Afriky. 

Medzi tlakovou nížou na západe Európy a tlakovou výšou nad východným Stredomorím k nám začne prúdiť ešte teplejší vzduch. Prúdenie sa zmení z juhovýchodného na juhozápadné a teploty pôjdu výraznejšie nahor. Cez víkend tak očakávame vlhké počasie s veľkou oblačnosťou a prehánkami, bude však veľmi teplo.

Maximálne denné teploty budú už v sobotu dosahovať do +14°C.  môžu v nedeľu dosiahnuť od +12°C na Orave po +18°C na západe Slovenska. Na východe bude ešte chladnejšie, od +8 do +13°C. Teploty na Slovensku tak budú v sobotu o 3 až 7°C vyššie ako býva zvykom a v nedeľu dokonca o 5 až 11°C vyššie ako dlhodobý priemer. 

Víkend je síce ešte ďaleko, no modely sa na tomto oteplení jednoznačne zhodujú. Pravdepodobnosť predpovede je vysoká. 

img
Anomálie teploty vzduchu v sobotu
img
Anomálie teploty vzduchu v nedeľu
img
Očakávané maximálne denné teploty v nedeľu