Popoludní a v noci nás čakajú búrky. Hrozí krupobitie

Novinka

Večer dorazí na naše územie v brázde nízkeho tlaku vzduchu studený front. Ten prinesie prehánky a búrky. Vyskytnú sa najmä v noci.

Popoludní a v noci nás čakajú búrky. Hrozí krupobitie

Do našej oblasti sa momentálne dostáva veľmi teplá vzduchová hmota. Vzduch v našich končinách je najmä v spodných hladinách vlhký, čo je vhodné pre vznik búrok. 

Búrkam bude chýbať iniciácia vo forme nejakého zdvíhacieho mechanizmu. Tvoriť sa tak budú popoludní najmä v oblasti hôr, nebudú však výrazné. Spočiatku pôjde o prehánky, ktoré sa ojedinele môžu pretvoriť až do búrok.

Výraznejšiu búrkovú aktivitu očakávame počas noci. Od západu postúpi do našej oblasti v brázde nízkeho tlaku vzduchu frontálne rozhranie, ktoré prinesie potrebné parametre pre vznik búrok. 

Slabý vertikálny strih vetra nebude priať výraznejšej organizácii búrok do väčších zhlukov, napriek tomu sa však v jednotlivých bunkách môže vyskytnúť aj krupobitie.

Búrky sa tak očakávajú dnes popoludní najmä v hornatých oblastiach, počas noci a zajtrajšieho dňa už na viacerých miestach stredného a východného Slovenska. Vyčasovať sa začne zajtra popoludní, od západu. 

img
Predpoveď búrok podľa služby ESTOFEX