Saharský piesok pokryl lyžiarske stredisko v Soči

Novinka

Do Európy prúdil v závere pracovného týždňa prach zo Sahary. Dostal sa až ďaleko na východ a padal dokonca až v ruskom Soči.

Saharský piesok pokryl lyžiarske stredisko v Soči

V závere pracovného týždňa sa v oblasti Stredozemného mora, južne od Talianska nachádzala tlaková níž. Po jej prednej strane prúdil do oblasti východnej Európy mimoriadne teplý vzduch. Silný vietor, ktorý tlakovú níž sprevádzal, spôsobil, že do oblasti Stredozemného mora a neskôr aj ďalej do Grécka a dokonca až nad Čierne more prúdil prach zo Sahary.

Pri prachových sedimentoch prenášaných vetrom platí, že najväčšie čiastočky spadnú na zem ako prvé a nepotrebujú na to ani zrážky. Takáto situácia nastala v Grécku kde museli byť dokonca zrušené aj niektoré lety. Napadla tu vrstva prachu. - suchá depozícia.

Podobná situácia nastala aj v oblasti ruského Soči. Tu menšie čiastočky prachu, ktoré prešli väčšiu vzdialenosť tvorili kondenzačné jadrá pre vznik zrážok a k zemi padali spolu so snehom - vlhká depozícia. V lyžiarskom stredisku situovanom v Soči tak napadol hnedastý sneh.