Sneh a zima sa opäť ukážu. V Alpách má napadnúť do 50 cm

Novinka

Počas nadchádzajúceho víkendu skončí na našom území letné počasie. Studený front prinesie ochladenie aj o 15 °C a výrazné ochladenie čakajú aj ďalšie oblasti Európy. V Alpách začne snežiť.

Sneh a zima sa opäť ukážu. V Alpách má napadnúť do 50 cm

Nad Atlantikom sa už chystá výrazný studený front, ktorý zajtra bude naplno ovplyvňovať počasie na Britských ostrovoch a v Škandinávii. 

V priebehu štvrtka začne studený front postupovať cez vnútrozemie Európy a v piatok začne počasie ovplyvňovať aj na našom území. Tento studený front prinesie do mnohých oblastí Európy intenzívne búrky a výrazné zrážky.

Prudko sa ochladí

Za týmto studeným frontom začne do Európy od severu vpadať jazyk studeného vzduchu, ktorý bude siahať z Grónska až nad Alpy. 

Tento prílev studeného vzduchu ukončí na našom území vlnu silných horúčav. Za studeným frontom sa v oblasti severného Talianska počas soboty prehĺbi tlaková níž, ktorá do tejto oblasti ako aj do oblastí strednej Európy prinesie vlhkosť a s ňou súvisiace zrážky. 

Na horách bude snežiť

Zatiaľ čo v nižších polohách bude pršať, tak iná situácia bude na horách. V Alpách sa očakáva, že od nadmorskej výšky 2000 m n.m. začne snežiť.

Sneženie by malo doraziť najmä do rakúskych Álp. Očakáva sa, že od výšky 2000 m n.m. napadne do 5 cm nového snehu. Od 2500 m n.m. bude snehu pribúdať. V polohách do 3000 m n.m. sa očakáva 20 cm a nad výškou 3000 m n.m. sa očakáva v Rakúsku do nedele až 50 cm snehu.