3 stratégie, ktoré vám uľahčia cestovanie

06.12.2022 o 21:52 - Peter Minárik

Na ceste je toho, čo sa vám môže prihodiť, pomerne dosť. Neočakávané veci, ako je pokazenie auta, zrušenie letov, náhle zatvorenie atrakcií alebo ten zvláštny pocit v žalúdku, ktorý znamená, že ste zjedli miestnu špecialitu, ktorá vám nesadla. Všetky tieto veci môžu sťažiť vaše cestovanie, a tak je rozhodne lepšie urobiť si čo najjednoduchšie aspoň tie oblasti, ktoré dokážete sami ovplyvniť. Ako si teda uľahčiť cestovanie a vyhnúť sa problémom?

3 stratégie, ktoré vám uľahčia cestovanie

Buďte obozretní hneď od začiatku

Tým myslíme pozorní a skutočne dôkladní. Keď si kupujete letenku a vyhľadávate napríklad priame lety z Bratislavy, vždy si pred platením prečítajte všetky informácie (aj drobné písmo). To platí pre každého, kto letí prvýkrát s lacnou leteckou spoločnosťou, ktorú nepozná, ale aj pre ostrieľaných cestovateľov – pravidlá sa totiž zvyknú meniť.

Predtým, než sa rozhodnete pre konkrétnu destináciu, urobte si najskôr prieskum tejto oblasti. To zahŕňa všetko od nájdenia správnej časti mesta, kde sa môžete ubytovať, cez miesta, ktoré chcete vidieť, až po zmapovanie cien suvenírov a najlepších miestnych reštaurácií. Uvidíte, že vám to nielen uľahčí život, ale tiež vám to pomôže ušetriť nemalé peniaze a vyhnúť sa predraženým turistickým pascám. Ako to teda urobiť najefektívnejšie? Jedným z najlepších spôsobov, ako si uľahčiť cestovanie, je preskúmať svoju destináciu za pomoci Google alebo Google Maps či inej aplikácie. Týmto spôsobom budete vedieť, čo môžete očakávať, a nič vás nezaskočí. Ak napríklad plánujete návštevu nového mesta, môžete si zistiť, kedy je najlepší čas ísť, aké je v danej oblasti počasie, či čo v danom meste robiť. Môžete si tiež prečítať rôzne recenzie od iných cestovateľov.

Pokiaľ si v čomkoľvek nie ste istí, nebojte sa využiť cestovnú kanceláriu, vyhľadávač leteniek alebo sprostredkovateľa. Aj keď sa mnohí zdráhajú, pretože majú pocit, že v tejto oblasti môžu ušetriť peniaze, ak túžite po ľahkom priebehu cestovania, rozhodne oceníte prípadnú zákaznícku podporu. Ak sa totiž niečo vo vašich plánoch pokazí, máte niekoho, komu môžete zavolať, aby to za vás vyriešil, a to najmä vtedy, ak nemáte čas na to robiť si pred cestou prieskum. Využitie odborných znalostí sprostredkovateľa vám môže ušetriť veľa problémov.

foto: pixabay
foto: pixabay

Ako sa pripraviť na cestu?

Najskôr je potrebné vyhľadať si letenku a urobiť rezerváciu v náväznosti na to, odkiaľ chcete letieť. Ak ste napríklad z východného Slovenska, vyhľadávajte v prvom rade charterové lety Košice – vaša vysnená destinácia. Môžete k tomu využiť rôzne vyhľadávače leteniek, medzi ktoré sa radí napríklad eSky.sk. Tento praktický vyhľadávač vám ponúkne všetky letecké spoločnosti na jednom mieste a umožní vám rýchle a flexibilné vyhľadávanie. Ponúkne vám tiež kalendár letov, takže si môžete porovnať ceny leteniek v rôznych dátumoch, a kúpiť si tak tú najvýhodnejšiu možnosť. Následne vás prevedie jednoduchým procesom pomerne flexibilného platenia, takže letenky môžete kúpiť na splátky alebo pomocou odloženej platby – a ponúka aj možnosť zrušenia rezervácie. Samozrejme, pokiaľ sa z Košíc nelieta do mesta, ktoré chcete navštíviť, rovnakým spôsobom môžete vyhľadávať aj v Bratislave, Viedni, Budapešti, Krakove, či kdekoľvek inde.

Keď už budete mať letenku, je čas vybrať si batožinu. Letieť môžete s príručnou batožinou, alebo si vyberte klasický kufor. Dajte si však pozor na to, aby ste leteli s druhom batožiny, ktorý máte v cene. Pokiaľ budete cestovať iba s príručným kufrom, v podstate vám žiadne väčšie problémy nehrozia – vaša batožina bude totiž stále s vami, a tak je šanca, že sa počas cesty niekde stratí, takmer nulová. Na druhej strane, to čo môže v tomto prípade spôsobiť problémy je, že zvolíte nevhodnú veľkosť kufra. Vždy si preto skontrolujte povolené veľkosti kufra pre danú leteckú spoločnosť – spoločnosti sa totiž môžu v tomto smere líšiť.

Po zvolení batožiny je potrebné urobiť si zoznam toho, čo si chcete zbaliť. Balenie môže byť jednou z najstresujúcejších častí cestovania – ale aj nemusí, teda aspoň pokiaľ viete, čo robíte. Zoznam vám pomôže udržať si poriadok vo veciach a zabezpečiť, že na nič dôležité nezabudnete. Môžete na to použiť buď fyzicky vytlačený kontrolný zoznam, alebo si stiahnite digitálny zoznam do telefónu. Pri balení pamätajte aj na klímu a počasie vašej destinácie. Nezabudnite si tiež nechať nejaké voľné miesto v batožine pre prípad, že by ste počas vašej cesty nakúpili nejaké nové veci alebo darčeky.

foto: pixabay
foto: pixabay

Čo si dopredu vybaviť vo vašej destinácii?

Pred príchodom do vašej destinácie je dobré zarezervovať si letiskové transfery. Keď prvýkrát prídete do cudzej krajiny, ste najzraniteľnejší. Ste unavení z dlhého letu, pravdepodobne s oneskorením, nemáte potuchy, ako v tejto krajine fungujú taxíky, kde a ako ich máte chytiť, koľko by mali stáť alebo či to je to vôbec bezpečné. Ľudia vás otravujú a snažia vám hneď v úvode niečo predať, pritom vy ešte nemáte žiadnu miestnu menu. Riešením tohto všetkého, hoci to môže stáť o trochu viac, je mať vopred rezervovaný transfer do hotela alebo hostela. Ten si rezervujte čo najskôr. Čo stratíte, keď si ubytovanie a aktivity zarezervujete dopredu, je flexibilita. Čo však získate, je bezpečnosť. Viete, že nebudete celé hodiny prešľapovať po meste a hľadať prijateľné miesto na spanie. Ak máte všetko vybavené týždne dopredu, neprídete o žiadny celodenný výlet ani o žiadne lístky.

Reklama MediaAd