A je po suchu. Zrážky na Slovensku zažehnali nedostatok vody v riekach a v pôde

19.09.2022 o 22:01 - Peter Minárik

Tohtoročné leto patrí k najsuchším a k najhorúcejším letám na našom kontinente v histórii. V uplynulých týždňoch však na našom území konečne zavládlo sychravé počasie, ktoré na Slovensku definitívne zažehnali sucho.

A je po suchu. Zrážky na Slovensku zažehnali nedostatok vody v riekach a v pôde
foto: Michal Matušík

Prakticky od začiatku tohto roka sa na mnohých miestach Slovenska neustále zvýrazňuje sucho. Nedostatok zrážok sa zvýrazňoval z týždňa na týždeň, čo malo vplyv na vegetáciu aj množstvo vody v našich riekach.

Napriek tomu, že aj naďalej v porovnaní s dlhoročným normálom chýbajú na viacerých miestach Slovenska desiatky milimetrov zrážok, tak pôdne sucho sa v uplynulých dňoch definitívne zažehnalo.

Sucho pominulo

Sucho sa začalo na našom území zmierňovať už na prelome augusta a septembra. Zrážky navrátili do našich riek vodu, ktoré na konci leta vysychali.

Problémy boli napríklad na rieke Bodva, či Rajčanka, ktoré v niektorých profiloch vyschli.

V uplynulom týždni sa na našom území vyskytli výraznejšie zrážky, ktoré priniesli desiatky milimetrov zrážok a tie, ako vidieť aj na grafe definitívne zažehnali sucho na našom území.

vývoj sucha na našom území, zdroj: intersucho.sk
vývoj sucha na našom území, zdroj: intersucho.sk

Voda tak konečne nasýtila našu pôdu a v každej rieke už tečie voda. Katastrofálna situácia, ktorá na našom území panovala je tak už len minulosťou.