A je po suchu. Zrážky na Slovensku zažehnali nedostatok vody v riekach a v pôde

19.09.2022 o 22:01 - Peter Minárik

Tohtoročné leto patrí k najsuchším a k najhorúcejším letám na našom kontinente v histórii. V uplynulých týždňoch však na našom území konečne zavládlo sychravé počasie, ktoré na Slovensku definitívne zažehnali sucho.

Prakticky od začiatku tohto roka sa na mnohých miestach Slovenska neustále zvýrazňuje sucho. Nedostatok zrážok sa zvýrazňoval z týždňa na týždeň, čo malo vplyv na vegetáciu aj množstvo vody v našich riekach.

Napriek tomu, že aj naďalej v porovnaní s dlhoročným normálom chýbajú na viacerých miestach Slovenska desiatky milimetrov zrážok, tak pôdne sucho sa v uplynulých dňoch definitívne zažehnalo.

Sucho pominulo

Sucho sa začalo na našom území zmierňovať už na prelome augusta a septembra. Zrážky navrátili do našich riek vodu, ktoré na konci leta vysychali.

Problémy boli napríklad na rieke Bodva, či Rajčanka, ktoré v niektorých profiloch vyschli.

V uplynulom týždni sa na našom území vyskytli výraznejšie zrážky, ktoré priniesli desiatky milimetrov zrážok a tie, ako vidieť aj na grafe definitívne zažehnali sucho na našom území.

vývoj sucha na našom území, zdroj: intersucho.sk
vývoj sucha na našom území, zdroj: intersucho.sk

Voda tak konečne nasýtila našu pôdu a v každej rieke už tečie voda. Katastrofálna situácia, ktorá na našom území panovala je tak už len minulosťou.