Aj záver pracovného týždňa prinesie intenzívnejšie zrážky či búrky. Na viacerých miestach bude dusno

09.06.2023 o 06:01 - Dominik Cenkner

Séria upršaných a búrlivých dní sa neskončí ani dnes, v závere pracovného týždňa. Okrem toho treba počítať s dusnom, ktoré nám sťaží fyzické aktivity.

Aj záver pracovného týždňa prinesie intenzívnejšie zrážky či búrky. Na viacerých miestach bude dusno
Ilustračné foto, zdroj: pixabay.com

Počasie u nás bude aj naďalej ovplyvňovať vlhký vzduch, v ktorom sa udržuje nevýrazné tlakové pole. Oproti predchádzajúcim dňom tak výraznejšiu zmenu nemožno očakávať. 

Piatok bude oblačný až zamračený. Na mnohých miestach sa budú vyskytovať prehánky, dážď či búrky. Zrážky môžu byť ojedinele aj intenzívnejšie a páchať škody. 

Ojedinele sa bude tvoriť hmla. Na cestách preto jazdite opatrne. 

Bude dusno

Na viacerých miestach treba počítať s tým, že bude dusno. Čo to vlastne je?

Ako informuje web SHMÚ, dusno je nepríjemný subjektívny pocit vyvolaný kombináciou vysokej vlhkosti a teploty vzduchu. V meteorológii a klimatológii má však aj presnú definíciu. O dusne hovoríme, ak parciálny tlak vodnej pary presiahne 18,7 hPa.

Najmä na západe krajiny, ale aj v južných častiach východu, sa táto hodnota vyšplhá až na úroveň okolo alebo aj nad 20 hPa. Malé deti, starí či chorí ľudia sú na to najnáchylnejší. Prejaviť sa u nich môžu problémy s dýchaním.

zdroj: imeteo.sk
zdroj: imeteo.sk

Denné teploty a vietor

Maximálna denná teplota dnes vystúpi v rozmedzí od +19 °C do +24 °C. Chladnejšie bude len v horských oblastiach. 

Fúkať bude slabý premenlivý vietor. Pri búrkach prechodne zosilnie. 

S podobným rázom počasia treba počítať ešte aj v priebehu soboty. V nedeľu sa už zrážky a búrky presunú najmä na sever a východ územia. O všetkom vás budeme informovať.

Reklama MediaAd