Ako sa zmenila klíma Vášho mesta od narodenia ?

Ľubomír Franko

Klimatické zmeny a nárast globálnej teploty začína byť odstrašujúci. Vedci po novom vytvorili aplikáciu, ktorá nám zmenu v klíme demonštruje priamo na našich rodných mestách.

Pre lepšie predstavenie, aký vplyv majú tieto zmeny aj na nás, vytvoril tím klimatológov, analytikov a vedcov z Chicagskej a Kalifornskej univerzity zaujímavú aplikáciu. Online aplikácia ukazuje ako veľmi sa zmenila klíma v ľubovoľnom meste na svete oproti roku, kedy sme sa narodili.

V Bratislave sa napríklad v roku 1990 vyskytovalo v priemere 4 dni ročne s teplotou nad +32 °C. Dnes, v roku 2018 tento počet stúpol na 7. 

V Banskej Bystrici sa v roku 1990 vyskytol v priemere 1 deň za rok s teplotou vyššou ako +32 °C. Dnes tento počet stúpol na 3. Podobne je na tom aj Žilina, kde stúpol počet dní s teplotou viac ako +32 °C z vtedajších 1 na 2 dni.

Východ Slovenska je na tom podobne ako Banská Bystrica. V Košiciach sa v roku 1990 vyskytol priemerne 1 deň s teplotou nad +32 °C, dnes sú to už 3 dni. 

Ďalšie zaujímavé štatistiky pre ktorékoľvek mesto na svete a akýkoľvek dátum narodenia si môžete vyskúšať na tejto stránke.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Prehánky, búrky
24 °C / 8 °C
Želmíra
Zajtra
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Ela
Sobota
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Urban
Nedeľa
Prehánky, búrky
27 °C / 9 °C
Dušan
Pondelok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Iveta
Utorok
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Viliam
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd