Vedci zistili, že na Antarktíde je aktívna sopka, ktorá vybuchuje malé zlaté kovové kryštály. Ide o sopku Erebus, ktorá od roku 1972 uvoľňuje približne 80 gramov zlata denne.
Na Antarktíde, na kontinente obklopujúcom južný pól a oproti Arktíde, je stále možné nájsť aktívne sopky. Medzi nimi je Erebus. Ide o jedinečnú sopku, ktorá každý deň vyžaruje malé zlaté kovové kryštály.
Sopka sa nachádza na ostrove Ross pri pobreží Západnej Antarktídy. Podľa observatória NASA je jej najvyšší bod 3 794 metrov nad morom.
Ide o sopku, ktorá je aktívna od roku 1972 a bola niekoľkokrát skúmaná Katedrou geografie Univerzity v Cambridge kvôli prítomnosti neustále aktívneho lávového jazera nachádzajúceho sa v kráteri na vrchole.
Zvláštnosť tejto sopky sa týka jej schopnosti produkovať zlatý prach vo vzduchu. Po dlhých pozorovaniach sa v skutočnosti zistilo, že sopka stráca drobné zlaté minerály, pričom Philip Kyle z Inštitútu ťažby a technológie v Novom Mexiku v Socorro pohotovo poukázal na to, že nikto nikdy nebude môcť zbohatnúť z hory Erebus. Sopka uvoľňuje okolo 80 gramov zlata denne, pričom podľa odborníkov dosahuje hodnotu 6 000 dolárov.
Il Mistero del Monte Erebus: Il Vulcano Attivo dell’Antartide https://t.co/93vEvrUH9V #Ambiente #Antartide #eruzioni #MonteErebus #Tragedie
— Scienze Notizie (@scienzenotizie) April 12, 2024
Philip Kyle tiež spresnil, že materiál vyžarovaný sopkou nie je vhodný na žiadny typ manipulácie, pretože ide o veľmi malé čiastočky, ktoré sa menia pri kontakte so vzduchom a vetrom.
Pre vedca je to v skutočnosti len „ geologická kuriozita “ aj preto, že láva hory Erebus uvoľňuje horúce plyny, ktoré pri styku so vzduchom plyn ochladzujú na teplotu nižšiu ako 100 °C, a to vedie k usadzovaniu mnohých materiálov vrátane kovov, ako je zinok a meď.
Horu Erebus, pomenovanú po zosobnení temnoty v gréckej mytológii, prvýkrát spozoroval pri erupcii už v roku 1841 kapitán Sir James Clark Ross. Sopka, ako sme už spomínali, sa nachádza na ostrove Ross, ktorý je pomenovaný po britskom prieskumníkovi, a vyniká prítomnosťou horiaceho lávového jazera vo svojom vrcholovom kráteri, ktoré je viditeľné aj zo satelitných snímok vďaka odtieňom červenej, ktoré ju charakterizujú.
Hora Erebus je však smutne známa aj tragédiou, ktorá sa odohrala na jej úpätí. V roku 1979, 28. novembra, sa lietadlo spoločnosti Air New Zealand zrútilo do sopky a zabilo všetkých 257 ľudí na palube. Tento let bol súčasťou turistického programu, ktorý umožnil cestujúcim absolvovať 11-hodinový let z Aucklandu do Antarktídy a späť na Nový Zéland.
Existuje hypotéza, že k tragickej nehode prispel jav zvaný „whiteout“, ktorý spôsobil, že sopka bola pre oči pilota neviditeľná kvôli plochému svetlu, ktoré ju maskovalo okolitou zamrznutou zemou. Po kontroverziách a nákladných súdnych sporoch Air New Zealand zastavila turistické lety do Antarktídy.