V pondelok večer dorazí na Slovensko víchrica Khusru. Kde bude vietor najsilnejší?

25.03.2023 o 18:20 - Ľubomír Franko

V pondelok večer sa od západu do strednej Európy presunie tlaková níž Khusru. Do okolitých krajín, ale aj na naše územie prinesie veľmi silný vietor, ktorý môže na horách dosiahnuť silu víchrice.

V pondelok večer dorazí na Slovensko víchrica Khusru. Kde bude vietor najsilnejší?
Ilustračné foto, zdroj: pixabay.com

V sobotu sme mali na Slovensku už skôr aprílové počasie. Na viacerých miestach nášho územia sa vyskytovali prehánky a ojedinele sa vyskytli aj búrky. V dynamickom prostredí vytvorili prehánky aj trombu, ktorá sa vyskytla len pár kilometrov južne od Slovenska.

Počasie sa postupne bude meniť. Nad naše územie sa bude v nedeľu a v pondelok ponad Česko a Nemecko presúvať tlaková níž, ktorú Nemecký meteorologický ústav (DWD) pomenoval Khusru.

Táto tlaková níž sa začne na našom území prejavovať už v noci z nedele na pondelok, kedy k nám dorazí s ňou spojený studený front. V noci sa postupne rozprší a bude sa aj ochladzovať. 

S klesajúcou hranicou sneženia môžeme očakávať najmä na severe Slovenska prechodne aj sneženie.

Silný vietor na západe v pondelok popoludní
Silný vietor na západe v pondelok popoludní, zdroj: imeteo.sk

Silný vietor čaká najmä nížiny na západe

Po prechode studeného frontu sa zmení počasie na polooblačno. Zároveň sa ale rozfúka veľmi silný vietor. Ten bude silnieť od západu, už okolo pondelkového obeda, na horách bude v tomto čase už veľmi silný.

V pondelok popoludní by mal najmä na západe vietor dosahovať rýchlosť v nárazoch už cez 70 km/h, miestami to môže byť aj viac, až do 90 km/h.. Na horách by mal o tomto čase fúkať vietor o sile víchrice.

Silný vietor sa počas večera presunie ďalej na východ, po 16-tej hodine by mal na západe začať slabnúť.

Najsilnejší vietor vo východnej polovici územia sa očakáva v noci na utorok, kedy môže najmä v oblasti Košickej kotliny dosiahnuť v nárazoch od 70 do 90 km/h.

Najsilnejší vietor bude na horách

Najsilnejší vietor sa očakáva na horách, kde bude v priebehu pondelka fúkať s rýchlosťou aj cez 120 km/h. Takýto vietor je už nebezpečný na akýkoľvek pohyb vo vysokohorskom teréne.

Čerstvý sneh z predchádajúcej noci v kombinácii so silným vetrom môžu naviac vytvoriť životu nebezpečné podmienky. V pondelok popoludní tak v žiadnom prípade neodporúčame vycestovať na hory.

Silný vietor na východe počas noci na utorok
Silný vietor na východe počas noci na utorok, zdroj: imeteo.sk
Reklama MediaAd