Aktuálna situácia na Slovensku: Ako sa vyvíja stav vodných tokov?

Veronika Salayová

Aj keď sa väčšina Slovákov zobudila do rána bez prehánok a dažďa, to ešte neznamená, že kritická situácia na našich vodných tokoch sa vrátila do normálu. Na niektorých tokoch voda stúpa naďalej. 

Dnešné ráno konečne nie je upršané a zamračené, ale zrážok sa ešte nezbavíme ani dnes. Stredajšie zrážky síce nebudú také výdatné ako v predchádzajúcich dňoch, no nasýtené vodné toky aj menšie množstvo môže výrazne ovplyvniť.

Navyše voda dnes stúpne aj z dôsledku dotekanie, čiže voda stekajúca po hornatejšom teréne stúpne na nižšie položených tokoch. 

Kde bude voda ešte stúpať?

Mierny vzostup sa dnes očakáva najmä na Morave, na dolných a stredných úsekoch tokov stredného Slovenska, na tokoch v povodí horného Váhu vo východnej časti a tokoch východného Slovenska. 

Na dolnom úseku Nitry voda ešte stúpne z dotekania. Na ostatných vodných tokoch by mala voda v priebehu dňa pomaly klesať.

Najhoršia situácia je aktuálne na Toryse v okolí Košických Olšanoch, kde voda naďalej stúpa a výrazne prekročila 3. SPA.Dnes o 7.45 hod. dosiahla 553 cm, pričom vodný stav sa priemerne pohybuje okolo 100 cm. 

Zdroj: SHMÚ
Vodný stav v stredu o 7.45 hod. Zdroj: SHMÚ
 

Aktuálny stav povodňovej situácie

3. SPA je okrem Košických Olšanoch aj v Brehoch pri Novej Bani a v Nových Zámkoch. Na týchto staniciach už voda aktuálne výrazne nestúpa. 

Aktuálny stav povodňovej situácie na Slovensku o 7.45 hod. Zdroj: SHMÚ
Aktuálny stav povodňovej situácie na Slovensku o 7.45 hod. Zdroj: SHMÚ

Vodné toky sa ustaľujú, avšak ďalšie prichádzajúce zrážky môžu tento stav opäť ovplyvniť.

Situáciu na Slovensku ohľadom povodní budeme naďalej veľmi pozorne sledovať. Vývoj počasia nájdete TU

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno
37 °C / 16 °C
Henrich
Zajtra
Skoro jasno, búrky
35 °C / 15 °C
Drahomír
Streda
Skoro jasno
34 °C / 15 °C
Bohuslav
Štvrtok
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Kamila
Piatok
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Dušana
Sobota
Horúco
36 °C / 14 °C
Iľja
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd