Búrka na západe lámala stromy. Na severe padajú väčšie krúpy. Búrky hasia lesné požiare

Peter Minárik

Cez Slovensko postupuje komplex búrok, ktoré prinášajú výdatnejšie zrážky, ale aj nebezpečné sprievodné javy. na západe Slovenska búrka lámala stromy a na severe sa vyskytuje krupobitie. Silné búrky sa presúvajú aj cez východ, kde prinášajú toľko potrebnú vlahu ktorá dokonca uhasí lesný požiar.

Konečne sme sa dočkali! Cez Slovensko postupuje studený front na ktorom sa tvoria pomerne intenzívne búrky. Tie nanešťastie v niektorých lokalitách nášho územia páchajú aj škody, no na väčšinu nášho územia prinášajú toľko potrebnú vlahu.

Zrážky prinášajú búrky predovšetkým na severe Slovenska, kde spadlo aj niekoľko desiatok milimetrov zrážok. Aktuálne k 20:00 udrelo nad Slovenskom už 12 000 bleskov.

Na západe búrka vyvracala stromy

Aktuálne najteplejšie máme stále na západe Slovenska. Aj vo večerných hodinách sa na Záhorí a v okolí Bratislavy pohybujú teploty nad úrovňou +30 °C, zatiaľ čo na zvyšku západného Slovenska je oveľa chladnejšie. Môže za to oblačnosť a zrážky spolu s búrkami, ktoré sa prehnali západom.

Najintenzívnejšia búrka vznikla ešte podvečer na západe v okolí Trnavy a pomerne výrazná búrková bunka začala postupovať smerom k východu nad Horné Ponitrie, kde zanikla. Táto búrková bunka napáchala doteraz najväčšie škody z celého Slovenska.

V Leopoldove a v Hlohovci bola búrka sprevádzaná veľmi silným nárazovým vetrom. Meteorologická stanica v Leopoldove zaznamenala náraz vetra so silou až 71 km/h. Silný vietor v týchto dvoch mestách polámal niekoľko vetiev a zlomil aj stromy. Pri poškodenom poraste to však neskončilo. V Leopoldove strhával vietor aj strechy.

Lukáš Kandráč, Leopoldov
Lukáš Kandráč, Leopoldov
Patrik Rafajdus, Hlohovec
Patrik Rafajdus, Hlohovec

Na severe padajú krúpy a výdatne prší

Zrážkovo najvýdatnejšie búrky sa vyskytujú na severe Slovenska. Búrky sú tu sprevádzané predovšetkým výdatnými zrážkami, ktoré za dnešný deň priniesli už niekoľko desiatok milimetrov zrážok.

Najvýdatnejšie zrážkové úhrny eviduje Liptov a Orava, kde sa úhrny pohybujú ojedinele aj cez 20 mm. Najviac napršalo v horách, severne od Liptovskej Mary, kde za dnešný deň v stanici Huty evidujú už 55 mm, pričom ďalšia búrka aktuálne postupuje cez túto oblasť.

Búrky na severe sú však sprevádzané aj krupobitím. Krúpy evidujú napríklad na Kysuciach, či na Orave.

foto: Ján Zápotočný, Dolný Kubín
foto: Ján Zápotočný, Dolný Kubín