AKTUÁLNE: Búrky rýchlo naberajú na sile. V Česku sa objavila výrazná tromba

Veronika Salayová

V Európe začína byť poriadne búrlivo. Búrkové jadrá vznikajú rýchlym tempom a búrky naberajú na sile. V Čechách sa stihla vytvoriť aj veľmi výrazná tromba, a to sú dnešné búrky iba na začiatku...

Na Slovensku vznikli prvé búrky tesne pred poludním, a to v okolí Čadce. Búrkové jadrá sa vzápätí rýchlo začali tvoriť na celom strednom Slovensku a aktuálne búrok výrazne pribúda doslova každou minútou. Doteraz (do 14.00 hod.) udrelo na Slovensku vyše 1 600 bleskov, no tento počet zďaleka nebude dnes konečný.

Oveľa búrlivejšie je však u našich susedov. V Česku aj Rakúsku úradujú búrky od skorých ranných hodín, pričom napríklad v Čechách počet bleskov počas dnešného dňa už presiahol číslo 10 000.

Silné búrky sa vyskytujú napríklad aj na juhu Poľska či v Maďarsku. Búrky zatiaľ nie sú nebezpečné, ale to by sa malo čochvíľa zmeniť. Búrky ešte naberú na sile a môžu sa objaviť nebezpečné sprievodné javy ako napríklad povodeň, krupobitie či tornádo.

Výrazná tromba u našich susedov

Pri Českých Budejoviciach v obci Štěpánovice sa dnes okolo 13.00 hod. vyskytla tromba, ktorá bola veľmi výrazná. Tromba je oblak lievikovitého tvaru, ktorý sa vyskytuje pod základňou búrkovej oblačnosti. Oblak je rotujúci, no sám o sebe neškodný. 

O trombe hovoríme vtedy, ak sa rotujúci lievik nedotkne zeme − ak by sa tak stalo, už by nešlo o trombu, ale o tornádo, ktorý je veľmi nebezpečným javom, najmä ak zasiahne obývanú oblasť.

Búrok bude viac a budú aj intenzívne

Dnešné búrky sú „iba“ na začiatku, no už teraz môžeme konštatovať, že búrková aktivita v Európe je veľmi dynamická. S búrkami na dnes nekončíme, práve naopak, búrok bude pribúdať a budú aj intenzívne.

Do poobedňajších až večerných hodín treba počítať s búrkami, zosilneným vetrom a prívalovými zrážkami, ktoré môžu spôsobiť aj bleskové povodne. Nie je vylúčené ani krupobitie či dokonca vznik tornáda.

Situáciu na Slovensku, ale aj v Európe pozorne sledujeme ONLINE, kde nájdete všetky aktuálne informácie. 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
25 °C / 7 °C
Urban
Zajtra
Prehánky, búrky
26 °C / 10 °C
Dušan
Pondelok
Prehánky, búrky
27 °C / 7 °C
Iveta
Utorok
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Viliam
Streda
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Vilma
Štvrtok
Polooblačno
27 °C / 8 °C
Ferdinand
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd