AKTUÁLNE: Búrky sa tvoria nad západným Slovenskom. Búrka mieri aj nad Bratislavu

Peter Minárik

Zatiaľ čo v susednom rakúsku a v Česku sa už od večera vyskytujú intenzívne búrky, tak naše územie sa dočká až teraz. Z Rakúska sa nad naše územie blížia búrky.

Dominantný vplyv na počasie u nás má rozsiahla tlaková výš, ktorá sa rozkladá nad východnou Európou. Zároveň sa však nad alpskou oblasťou nachádza frontálne rozhranie.

To však spomínaná tlaková výš blokuje a búrky, ktoré na frontálnom rozhraní vznikli sa len veľmi ťažko dostávajú smerom k východu. Hlavné pole búrok tak smeruje k severovýchodu.

Nad východným Rakúskom, v oblasti Neziderského jazera však aktuálne vznikajú búrky, ktoré majú namierené smerom na naše hlavné mesto.

Búrky sužujú najmä Česko

Pred silnými búrkami platí od dnešného poludnia v Česku výstraha až 3. stupňa. Búrky tu prinášajú prívalové zrážky. V Česku už za 30 minút zaznamenali aj 35 mm zrážok.

Intenzívne búrky sa presúvajú ďalej a začínajú spôsobovať problémy aj v Prahe. V oblasti Komorán, Modran a Libuša napršalo v posledných hodinách cez 50 mm. Zrážky môžu spôsobovať zatopenie podchodov a iných nižšie položených miest. Zároveň dochádza k rozvodňovaniu menších tokov.

Na Botiči v Nusliach bol dosiahnutý 2. stupeň povodňovej aktivity a hladina bude pravdepodobne ďalej rýchlo stúpať. Povodňová vlna sa môže objaviť aj na ďalších tokoch.

foto: ČHMÚ
foto: ČHMÚ

Búrka mieri aj na Bratislavu

Hlavná búrková vlna, ktorá sa v týchto chvíľach ženie cez Rakúsko a Česko nás minie, no aktuálne prepočty numerických modelov naznačujú, že búrky vzniknú priamo na našom území a aktuálne sa tak začína diať.

Prvé prehánky a búrky vznikajú napríklad nad Pezinkom, či Trnavou a postupujú smerom k severovýchodu. V oblasti Neziderského jazera vzniká ďalšia výrazná búrka, ktorá má namierené nad Bratislavu.

Hlavné mesto tak čoskoro zasiahnu búrky a preto by ste sa mali schovať. V pozore treba byť aj v ďalších miestach západného Slovenska. Búrky totiž začínajú vznikať. Ich pohyb a vývoj sledujte TU.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Búrky
28 °C / 12 °C
Paulína
Zajtra
Skoro jasno
28 °C / 13 °C
Sidónia
Pondelok
Skoro jasno
30 °C / 12 °C
Ján
Utorok
Polooblačno
28 °C / 9 °C
Tadeáš
Streda
Prehánky, búrky
31 °C / 13 °C
Adriána
Štvrtok
Búrky
29 °C / 12 °C
Ladislav
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd