Búrky začali vznikať. Teraz zasiahnu Slovensko v týchto oblastiach

Peter Minárik

V našej oblasti opäť udreli veľmi silné búrky. Tie počas včerajšieho dňa zasiahli najmä južné Nemecko a ráno sa oslabený búrkový systém dostal až nad naše územie. Búrky sa zatiaľ nevyskytli, ale to sa teraz začína meniť.

Počasie na Slovensku pripravuje ďalšie zhoršenie. Po príjemných slnečných a veľmi teplých dňoch už čoskoro udrú búrky, ktoré budú aj intenzívnejšie.

Ráno a dopoludnia počasie na západe a severozápade územia ovplyvnilo zrážkové pole, ktoré začalo vznikať ešte počas včerajšieho večera a noci nad Nemeckom. Tu sa sformoval rozsiahly búrkový systém, ktorý priniesol aj škody a 5 cm krúpy a počas noci už značne oslabený systém postúpil nad Rakúsko a Česko.

Jeho zvyšky priniesli dnes na naše územie len slabé zrážky, no pomohli zvlhčiť vzduch, ktorý sa stále labilizuje a v takomto labilnom vzduchu práve začali vznikať búrky.

Prvé búrky sú tu

Nad Moravou a Rakúskom môžeme pozorovať vývoj kopovitej oblačnosti z ktorej vznikajú prehánky a búrky. Búrky sa tvoria na juhu Čiech a na severe a východe Rakúska.

Pre nás aktuálne najzaujímavejšie sú búrky, ktoré sa formujú v okolí Viedne. Tie sa pohybujú smerom k východu nad naše územie. V nadchádzajúcich minútach treba s prvými búrkami počítať aj na našom území.

Dnes čakajte aj silnejšie búrky

V nadchádzajúcich desiatkach minút by podľa aktuálnych numerických modelov mali búrky zasiahnuť hneď niekoľko oblastí nášho územia. Ich najpravdepodobnejší výskyt je však v tejto oblasti.

dnešný očakávaný výskyt búrok, zdroj: iMeteo.sk
dnešný očakávaný výskyt búrok, zdroj: iMeteo.sk

Búrková aktivita by mala byť najsilnejšia medzi 15:00 až 20:00 a následne by mali búrky pomerne rýchlo slabnúť.

Pri búrkach počítajte s pomerne častým výskytom krúp, no ojedinele nie sú vylúčené ani nebezpečnejšie sprievodné javy.

Situáciu sledujem online a všetky aktuálne informácie nájdete TU >>>

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno
37 °C / 16 °C
Henrich
Zajtra
Skoro jasno, búrky
35 °C / 15 °C
Drahomír
Streda
Skoro jasno
34 °C / 15 °C
Bohuslav
Štvrtok
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Kamila
Piatok
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Dušana
Sobota
Horúco
36 °C / 14 °C
Iľja
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd