Extrémne búrky vyčíňajú v Európe. Na Korzike zomreli už 3 osoby

Peter Minárik

Cez Stredomorie sa od skorých ranných hodín ženú extrémne búrky, ktoré spôsobujú veľké škody a žiaľ si už vyžiadali aj prvé ľudské obete. Extrémna vlna búrok sa dostala nad Taliansko, kde začala slabnúť. Prvé búrky sú už aj v Rakúsku.

Počasie v Európe začína ovplyvňovať studený front, ktorý sa tiahne zo Škandinávie cez Nemecko, Alpy, Taliansko, Stredomorie až nad Afriku. Na tomto studenom fronte sa očakáva tvorba veľmi intenzívnych búrok, ktoré zasiahnu aj našu oblasť. Prvé búrky sa už vyskytujú a sú extrémne a to predovšetkým v oblasti Stredomoria.

Dnešná nebezpečná situácia sa však očakávala. Meteorologická služba Estofex ešte počas včerajšieho dňa vydala pre oblasť centrálneho Stredomoria a Talianska varovanie až 3. stupňa. 

dnešná predpoveď služby Estofex
dnešná predpoveď služby Estofex

Predpoveď sa žiaľ naplnila a Európou sa v týchto chvíľach ženú extrémne búrky, ktoré si nanešťastie vyžiadali už aj ľudské obete. Extrémne búrky sa prehnali predovšetkým Korzikou, odkiaľ hlásia už 3 obete a postupujú nad Taliansko. Na mape zaznamenaných bleskov možno vidieť, že búrky sa vyskytujú už od skorých ranných hodín. Začali vznikať ešte nad Malorkou a aktuálne sa ženú Talianskom. Po 12:00 začali postupovať nad Rakúsko. Búrky už vyprodukovali viac ako 150 000 bleskov.

zaznamenané blesky, zdroj: blesky.bourky.cz
zaznamenané blesky, zdroj: blesky.bourky.cz

Korzikou sa prehnalo bow echo. Vietor dosiahol až 225 km/h

Extrémne búrky sa v ranných hodinách prehnali Korzikou a meteorológovia pri nich zaznamenali extrémne poryvy vetra. Na západe ostrova v Marignana namerali poryv vetra o sile až 225 km/h. Veterno však bolo na celej západnej časti ostrova. Poryvy vetra aj na ďalších miestach dosiahli rýchlosť až 200 km/h.

Za takýmito extrémnymi poryvmi vetra môže jav zvaný ako bow echo, ktorý je schopný priniesť takéto extrémne a plošné poryvy vetra. Bow echo je krásne viditeľný na radarovom zábere. Línia búrok sa na ňom začína ohýbať do tvaru luku.