AKTUÁLNE: Formuje sa rozsiahly BÚRKOVÝ SYSTÉM. V ranných hodinách dorazí na Slovensko

AKTUÁLNE: Formuje sa rozsiahly BÚRKOVÝ SYSTÉM. V ranných hodinách dorazí na Slovensko
Peter Minárik

Končí sa posledný slnečný a horúci deň. Zajtra síce bude ešte teplo, no nie až tak teplo ako uplynulé dni a naviac bude dusno. Zapríčiní to búrkový systém, ktorý počas noci bude postupovať Európou a v ranných hodinách sa dostane až nad naše územie. Už ráno preto počítajte s prvými búrkami.

Pokoj pred búrkami. Tak môžeme charakterizovať aktuálny stav počasia na našom území. Končí sa ďalší teplý deň, ktorý priniesol teploty, šplhajúce sa až nad hranicu +30 °C.

Ak ste čakali, že vlna horúceho počasia bude pokračovať, tak vás sklameme. Už teraz sa cez Európu rúti výrazný studený front s početnými búrkami. Vytvára sa naozaj rozsiahly búrkový systém, ktorý začne postupovať k nášmu územiu.

Búrkový systém bude rozsiahly a postúpi k Slovensku

Nad západnou Európou začína práve v týchto chvíľach vznikať rozsiahly búrkový systém. Ten siaha zo západného Nemecka až do centrálneho Francúzska, kde sú búrky veľmi intenzívne. Búrky sa však rozširujú až nad Švajčiarsko.

aktuálna detekcia bleskov, zdroj: blesky.bourky.cz
aktuálna detekcia bleskov, zdroj: blesky.bourky.cz

Búrkový systém je zatiaľ príznačný silnými zrážkami a vysokou bleskovou aktivitou. Udrelo už viac ako 100 000 bleskov. V nadchádzajúcich desiatkach minút sa tento búrkový systém sformuje do kompaktnejšieho celku a začne postupovať k nášmu územiu.

Nad Česko a severné Rakúsko dorazia prvé búrky okolo 01:00 ráno a pred 06:00 už budeme mať tento búrkový systém pred bránami Slovenska.