AKTUÁLNE: Mimoriadne silné búrky na Orave môžu spôsobiť bleskové povodne

29.06.2022 o 18:13 - Ľubomír Franko

Na krajnom Severe Slovenska sa v stredu podvečer vyskytujú mimoriadne silné búrky. Tie prinášajú extrémne zrážky, na základe čoho hrozia aj bleskové povodne.

Búrky sa na Slovensku začali tvoriť už krátko po 14:30. Najskôr vznikali v oblasti Tatier a na Spiši, postupne sa začali tvoriť aj na Orave.

Práve na Orave sa v čase písania článku vyskytuje búrka už dve hodiny na jednom mieste.

Vzhľadom na vysokú radarovú odrazivosť sa očakávajú prívalové zrážky, no pravdepodobne aj krupobitie.

Búrka na Hornej Orave, zdroj: iRadar
Búrka na Hornej Orave, zdroj: iRadar

Hrozia bleskové povodne

Najsilnejšia búrka sa vyskytuje na Hornej Orave, v okrese Námestovo. Podľa radarových odhadov spadlo v severozápadnej časti okresu už viac ako 100 milimetrov.

Za takúto krátku dobu je to mimoriadne vysoká hodnota, čo sa prejavuje aj na vodných tokoch. 

Podľa zrážkomernej stanice v Oravskej Polhore spadlo za posledné 2 hodiny 48,6 mm. Lokálne to však môže byť omnoho viac.

Slovenský hydrometeorologický ústav preto aj vydal hydrologickú výstrahu najvyššieho, 3. stupňa, ktorá vystríha pred prívalovou povodňou.

Ako môžeme vidieť na grafe nižšie, hladina rieky Polhoranka, ktorá preteká cez Oravskú Polhoru, začala stúpať tempom asi 10 centimetrov za 15 minút.

Hladina rieky Polhoranka v Oravskej Polhore, zdroj: SHMÚ
Hladina rieky Polhoranka v Oravskej Polhore, zdroj: SHMÚ

Práve na severe Slovenska sa dnes očakávajú najsilnejšie búrky. V najbližších hodinách sa môžu vyskytnúť aj na Kysuciach ale takisto aj na Spiši či v okolí Tatier.