AKTUÁLNE: Na Slovensko mieri sneženie. Sneh napadne aj v nižších polohách. Kde a kedy?

Peter Minárik

Slovensko sa aj v nižších polohách dočká prvého snehu. Do našej oblasti sa totiž v nadchádzajúcich hodinách prepadne chladnejší vzduch a súčasne bude postupovať oblasť nižšieho tlaku vzduchu, ktorá prinesie spomínané sneženie. Už dnes vieme v ktorých oblastiach je vysoká pravdepodobnosť sneženia aj v nižších polohách.

Aktuálne si užívame po niekoľkých dňoch inverzného a hmlistého počasia vytúženú zmenu. Počasie začína ovplyvňovať oblasť vysokého tlaku vzduchu, ktorá prináša ustálené, prevažne jasné až polojasné počasie. To však nevydrží dlho.

Naše územie v závere pracovného týždňa čaká pomerne zásadná zmena v charaktere počasia. Táto zmena bude taká výrazná, že aj do niektorých najnižších polôh môže priniesť prvý sneh. Situácia je však stále pomerne komplikovaná, nakoľko hranica medzi snežením a dažďom bude postupovať priamo cez naše územie.

Zmenu prinesie Jadranka

Tlakovej níži, ktorá prichádza z oblasti Jadranského mora sa dáva pomenovanie aj ako ,,Jadranka,,. V zimnom období, kedy je oblasť Stredozemného a Jadranského mora stále pomerne teplá sa nad povrchovými vodami prehlbuje tlaková níž, ktorá zvykne v zimnom období postupovať z Jadranu smerom k nášmu územiu.

Táto níž je výnimočná tým, že prichádza často po tom, ako do našej oblasti najskôr prenikne studený vzduch. Následne, tlaková níž, ktorá dorazí z Jadranského mora prinesie dostatočnú vlhkosť na výrazné zrážky, ktoré sú v chladnom vzduchu snehové a dokáže aj v nížinách spôsobiť snehovú kalamitu.

Takáto níž však súčasne postupne vháňa zo Stredomoria aj teplý vzduch a často je tak hranica medzi výdatným snežením a výdatným dažďom pomerne krehká. Takto to bude aj v tomto prípade.

Nad naše územie najskôr vpadne chladnejší vzduch od severozápadu a v tomto chladnom vzduchu začne cez našu oblasť postupovať tlaková níž, ktorá prinesie počas piatka výdatnejšie zrážky. Tie však budú aj snehové. No ako vidieť na animácii, tak hranica sneženia bude veľmi rozdielna a súčasne aj krehká.

Našu oblasť čaká prvé výdatné sneženie

Výrazná zmena v charaktere počasia čaká naše územie počas piatka. Už v ranných hodinách sa začnú od juhozápadu rozširovať zrážky, ktoré budú spočiatku kvapalné. Okolo poludnia však už na východe Rakúska, v okolí Viedne, ako aj na Morave začne snežiť a sneženie čiastočne čaká aj naše územie.

Ako sme spomínali, tak hranica medzi snežením a dažďom bude pomerne krehká. Najvyššia pravdepodobnosť sneženia je v oblastiach, ležiacich čo najviac severozápadne. Snežiť môže napríklad v nižších polohách Záhoria, Myjavska, Kysúc, či na Považí. Sneženie čaká aj Česko, Poľsko a Rakúsko, kde napadne ešte o čosi viac snehu.

Ďalšia vlna sneženia dorazí na naše územie počas víkendu a taktiež čaká sneženie predovšetkým severozápadné oblasti nášho územia. V ktorých oblastiach sa očakáva snehová pokrývka k sobotňajšiemu ránu a počas nedele si pozrie v galérii.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Prehánky
15 °C / -4 °C
Ervín
Zajtra
Prehánky
13 °C / -2 °C
Slavomír
Utorok
Zamračené
15 °C / -1 °C
Vojtech
Streda
Dážď
10 °C / 2 °C
Juraj
Štvrtok
Prehánky
12 °C / 0 °C
Marek
Piatok
Občasný dážď
17 °C / -1 °C
Jaroslava
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd