AKTUÁLNE: Na Slovensku je búrlivo. Udreli už desiatky bleskov

03.02.2023 o 18:19 - Veronika Salayová

Na Slovensku je v podvečerných hodinách búrlivo. Začalo sa blýskať v okolí Banskej Bystrice, kde udrelo už 35 bleskov. Nie je vylúčené, že búrky sa budú tvoriť aj naďalej. 

AKTUÁLNE: Na Slovensku je búrlivo. Udreli už desiatky bleskov
Ilustračné. Foto: unsplash

Dnes máme na Slovensku veľmi nepriaznivé počasie. Na takmer celom území severného Slovenska pretrváva kalamitný stav a na naše územie prichádza orkán Pit.

Ten už prináša silný vietor, ktorý v nárazoch dosahuje okolo 80 km/h a robí prvé problémy. Situácia sa bude s pribúdajúcimi hodinami ešte zhoršovať, a to až do soboty. 

Okrem silnejúceho vetra sa na čele prichádzajúceho frontu tvoria búrky. Tie sa začali v popoludňajších hodinách tvoriť v Nemecku, následne na severe Čiech a juhozápadnom Poľsku. 

Búrky na strednom Slovensku

Búrky sa presunuli do centrálnej časti Čiech, kde doteraz udrelo 556 bleskových výbojov. Zaujímavosťou je, že búrlivo bolo v Česku aj počas stredy a štvrtku.

Búrky dnes nakoniec dorazili aj na Slovensko a vyskytli sa v okolí Banskej Bystrice, kde doteraz udrelo 37 bleskov. Búrky však nie sú príliš intenzívne, skôr mierne.

Zdroj: blesky.bourky. cz
Zdroj: blesky.bourky. cz

Na Slovensku bolo búrlivo v stredu, kedy v okolí Nitry a Bratislavy udrelo spolu 106 bleskových výbojov.

Búrky sa však dnes môžu objaviť aj v ďalších lokalitách Slovenska, teda ich výskyt nie je dnes nepravdepodobný a búrok môže byť na Slovensku aj viac. 

Ak vás zaujíma presná poloha búrok a zrážok, sledovať ich môžete na našom iRadare

Reklama MediaAd