AKTUÁLNE: Na Slovensku začína snežiť. Do rána napadne až 20 cm snehu

30.01.2023 o 15:02 - Peter Minárik

Na našom území sa začína zhoršovať počasie. Ovplyvňovať nás totiž začína front, ktorý prináša na viaceré miesta nášho územia zrážky a súčasne začína silnieť vietor. Do rána sa niektoré oblasti nášho územia dočkajú výraznejšej nádielky nového snehu.

Tlaková níž, ktorá dostala meno "Nicolas" začala ovplyvňovať počasie hneď v niekoľkých európskych krajinách, kde úraduje pomerne silný vietor.

Spolu so silným vetrom však prichádzajú aj zrážky, ktoré sa už vyskytujú aj na našom území. V nadchádzajúcich hodinách sa začne na našom území vytvárať nová snehová pokrývka, ktorá poteší predovšetkým obyvateľov severného Slovenska.

Počasie však bude spôsobovať aj starosti. Silný vietor totiž začne naberať na sile a keďže na severe bude súčasne aj snežiť, tak treba počítať s výraznejšími komplikáciami.

Pozor na vietor

Zrážky sa aktuálne nasúvajú nad naše územie, no spolu s tým začína na sile naberať aj vietor. Ten bude najsilnejší na západnom Slovensku vo večerných hodinách, kedy predovšetkým na Záhorí a v okolí Bratislavy môže dosahovať poryvy vetra až okolo 75 km/h.

Na horách začne vietor silnieť predovšetkým počas nadchádzajúcej noci. Na hrebeňoch Vysokých a Nízkych Tatier môže vietor v ranných hodinách dosahovať rýchlosť až cez 130 km/h a pri takejto sile vetra môžu obmedzovať lyžiarske strediská svoju prevádzku.

Napriek sile vetra by vietor nemal spôsobovať výraznejšie komplikácie, no to sa nemusí týkať severného Slovenska, kde začalo snežiť a do rána napadnú centimetre nového snehu. Sneženie a silný vietor môže na cestách vytvárať snehovú fujavicu, ktorá predovšetkým v ranných hodinách môže komplikovať dopravu na našom území.

Do rána napadne aj 20 cm nového snehu

V nadchádzajúcich hodinách by malo intenzívne snežiť predovšetkým na severe Slovenska. V našej oblasti sa totiž otvorilo chladné, vlhké, morské severozápadné prúdenie a práve takéto prúdenie pomerne často prináša snehové kalamity do oblasti severného Slovenska a inak by tomu nemalo byť ani nasledujúce dni.

Podľa najčerstvejších výstupov numerických modelov by malo v oblasti severného Slovenska do rána napadnúť až okolo 20 cm snehu. Snehová nádielka zasype predovšetkým Liptov a Oravu.

očakávané snehové zrážky do utorka
očakávané snehové zrážky do utorka

Aj v nadchádzajúcich dňoch nás čakajú vlny výdatného sneženia, ktoré prinesú ďalšie desiatky centimetrov nového snehu. Viac o situácii a koľko snehu napadne sa dočítate TU.

Reklama MediaAd