AKTUÁLNE: Nad Slovensko práve dorazil mrznúci dážď

AKTUÁLNE: Nad Slovensko práve dorazil mrznúci dážď
Ľubomír Franko

Od severozápadu dorazil na Slovensko teplý front, ktorý prináša dážď. Ten bude na povrchu namŕzať a tvoriť sa môže silná poľadovica. 

Oblačnosť a zrážky spojené s teplým frontom sa v týchto chvíľach dostávajú nad územie Slovenska. Od severu začína na viacerých miestach pršať, pričom vonku je pod nulou.

Teplota vzduchu o 20:00, zdroj: SHMÚ
Teplota vzduchu o 20:00, zdroj: SHMÚ

Teplý front totiž prináša oteplenie najskôr do vyšších výšok a preto vypadávajú zrážky z oblačnosti ako kvapalné, no následne sa dostávajú do chladného vzduchu pri povrchu, kde namŕzajú. Tento jav sa nazýva mrznúci dážď.

Mrznúci dážď očakávame počas noci na viacerých miestach Slovenska, vyskytnúť by sa mal najskôr v Trenčianskom a Žilinskom kraji, výraznejšie zrážkové pásmo prichádza aj nad západné Slovensko. 

Od severozápadu začína pršať, vonku mrzne
Od severozápadu začína pršať, vonku mrzne

V oblasti Záhoria sú teploty nad nulou, no teploty sú pod nulou už aj v ďalších lokalitách na západe. Zrážky budú preto namŕzať aj v Trnavskom a Nitrianskom kraji. 

Výstrahy pred poľadovicou môžte nájsť tu:

Následkom mrznúceho dažďa bude tvorba ľadovej vrstvy na prechladenom povrchu. Komplikácie tak môžu vznikať najmä na cestách. Dávajte si preto veľký pozor. 

Polohu mrznúcich zrážok môžete sledovať aj LIVE na našom iRadare.

Počas noci sa front presunie naprieč Slovenskom a mrznúce zrážky sa môžu vyskytnúť prakticky kdekoľvek. 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
27 °C / 10 °C
Viliam
Zajtra
Búrky
25 °C / 10 °C
Vilma
Štvrtok
Polooblačno
23 °C / 8 °C
Ferdinand
Piatok
Dážď
23 °C / 7 °C
Petronela
Sobota
Dážď
25 °C / 6 °C
Žaneta
Nedeľa
Búrky
28 °C / 11 °C
Xénia
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd