AKTUÁLNE: Obrovský objav NASA

Ľubomír Franko

Teleskop Spitzer Space Telescope od agentúry NASA odhalil vo vesmíre prvý systém v histórii, kde sa nachádza 7 kamenných planét veľkosti podobných Zemi obiehajúcich okolo jedinej hviezdy. Tri z nich sa nachádzajú v takzvanej obývateľnej zóne, čiže oblasti okolo hviezdy, kde je výskyt vody vysoko pravdepodobný. Voda sa však môže nachádzať na hociktorej z týchto siedmych planét.

Systém sa nachádza relatívne blízko našej slnečnej sústavy, len 40 svetelných rokov (približne 370 triliónov kilometrov) a obieha okolo hviezdy s názvom TRAPPIST-1. TRAPPIST-1 je ultrachladný červený trpaslík, ktorý má približne 8 percent hmotnosti Slnka a 11 percent jeho priemeru. Na jeho povrchu dosahuje teplota okolo 2550 Kelvinov (2276,85 °C), čo je približne dvakrát menej ako na Slnku.

Všetky planéty sa nachádzajú veľmi blízko seba a taktiež veľmi blízko hviezdy. Sedem "exoplanét" sa nachádza k hviezde bližšie ako je vzdialený Merkúr od Slnka. 

Teleskopy Spitzer, Kepler a Houbble pomôžu astronómom naplánovať štúdie, ktoré v roku 2018 uskutoční nový teleskop James Webb Space Telescope. S omnoho vyššou citlivosťou bude Webb môcť detegovať chemické stopy vody, metánu, kyslíku, ozónu a iných komponentov atmosféry daných planét. Webb takisto zanalyzuje teploty planét a prízemné tlakové polia - kľúčové podmienky k možnosti obývania.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno
28 °C / 13 °C
Sidónia
Zajtra
Skoro jasno
30 °C / 12 °C
Ján
Utorok
Polooblačno
28 °C / 9 °C
Tadeáš
Streda
Prehánky, búrky
31 °C / 13 °C
Adriána
Štvrtok
Búrky
29 °C / 12 °C
Ladislav
Piatok
Búrky
29 °C / 12 °C
Beáta
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd