Orkán pácha na Slovensku škody. Uzatvorili diaľnicu D2. Pozor si dajte v týchto lokalitách

11.03.2023 o 10:25 - Veronika Salayová

Sobota prináša na naše územie veľmi nebezpečné počasia, čo sa silného vetra týka. Víchrica Diethelm už v skorých ranných hodinách dorazila na naše územie a už aj pácha prvé škody. Kde si treba dať pozor?

V sobotu od skorých ranných hodín na našom území silnie vietor, ktorý bude ešte naberať na sile. Vietor dosiahne maximum v Bratislave okolo 13:00 hod. a pod Tatrami okolo 16:00 hod. V oboch lokalitách bude vietor po tomto maxime slabnúť. Aj keď bude vietor postupne slabnúť, netreba ho podceňovať ani v neskorších poobedňajších hodinách.

Víchrica, ktorá dostala pomenovanie Diethelm, už vo veľkom úraduje na našom území. Veľmi silno fúka vo viacerých lokalitách severného, západného a najmä juhozápadného územia, kde rýchlosť vetra už presahuje 80 km/h. V Nitre a v Bratislave už poryvy vetra presiahli rýchlosť až 90 km/h.

Rýchlosť vetra môže dnes na našom území presiahnuť rýchlosť 100 km/h, pričom najveternejšie bude na horách, kde bude vietor dosahovať silu orkánu. V nárazoch môže vietor na horách dosiahnuť rýchlosť až 160 km/h. Dnes preto na horskú turistiku zabudnite. 

Odtrhnutý billboard aj spadnuté stromy

Vietor už na Slovensko prináša aj prvé škody. V úseku Záhorská Bystrica - Lamač, na starej ceste za výjazdom zo Záhorskej Bystrice, vietor odtrhol veľký billboard, ktorý zasahuje do pravého jazdného pruhu, upozorňuje Stella centrum, a zároveň dodáva, že môže zasiahnuť vozidlá!

Okrem spadnutého billboardu sú hlásené najmä početné popadané stromy, a to v úsekoch Lovinobaňa - Cinobaňa, Makov - Makov-Bumbálka, Nováky - Horné Vestenice a Kúty - Kopčany. V Bučanoch fúkal taký silný vietor, že prevrátil trampolínu v záhrade rodinného domu. V Bratislave napríklad došlo k poškodeniu auta a v Šamoríne vyvracalo stromy v parku. 

Dopravní policajti KDI KR PZ v Bratislave aktuálne uzatvorili dopravu v oboch smeroch na diaľnici D2 medzi HP Čunovo a križovatkou s diaľnicou D4 z dôvodu prachovej fujavice a minimálnej viditeľnosti. Aktuálne v danom úseku diaľnice D2 policajti dokumentujú škodové udalosti. Polícia žiada vodičov, aby sa danému úseku vyhli.
Prachová fujavica na diaľnici D2, zdroj: Polícia SR
Prachová fujavica na diaľnici D2, zdroj: Polícia SR

Komplikácie spôsobuje aj sneženie. Horský priechod Príslop je z dôvodu nepriaznivého počasia uzatvorený pre vozidlá nad 10 m dĺžky. Na diaľnici D1 v okolí Spiškého Štvrtka a Vysokých Tatier vodiči hlásia silný vietor spojený s intenzívnym snežením.

Okrem cestnej dopravy sú problémy aj na železničných tratiach. Železničná spoločnosť Slovenska už informovala o popadaných stromoch na koľajiskách a o prerušení niektorých spojov z dôvodu nepriaznivého počasia. 

Dnešnú situáciu budeme naďalej pozorne sledovať a všetky aktuálne informácie nájdete v našom ONLINE prenose.

Reklama MediaAd