AKTUÁLNE: Peru čelí živelnej katastrofe

Ľubomír Franko

Extrémne povodne sužujú juhoamerický štát Peru. Dlhotrvajúce intenzívne dažde spôsobujú v celej krajine rozsiahle záplavy, ktoré si vyžiadali od začiatku roka už 72 obetí. Podľa najnovších informácii prišlo o strechu nad hlavou už viac ako 70 000 ľudí a postihnutých bolo už viac ako pol milióna obyvateľov. Už polovica krajiny vyhlásila stav núdze a povolaná bola aj armáda. V krajine nefunguje elektrika a chýbajú aj dodávky vody. Rozvodnené rieky už zničili domy, zrútili mosty, odniesli dôležité hlavné cesty, diaľnice ale najmä úrodu. Mnohí Peruánci si tak rozsiahle povodne nepamätajú. Úrady uvádzajú že ide o najničivejšie povodne minimálne za posledných 30 rokov.

Katastrofa však ešte nekončí. Meteorológovia upozorňujú, že intenzívne dažde pretrvajú ešte MESIAC, čo môže mať fatálne následky. Ľudí postihnutých katastrofou v Peru môžte podporiť aj ľubobvoľnou finančnou čiastkou na stránke humanitárnej pomoci.

Half the country in a state of emergency.
70,000 people have lost homes.
500,000 affected.
Roads destroyed
Bridges collapsed.
Crops destroyed.
Overwhelming scale, worst flooding in 3 decades!
1 month of rain in forecast!

There are many ways to help as some of you have asked, we have been supporting this gofundme page https://www.gofundme.com/3ihpc7c donations goes directly to the NGO: MERAKI PERU a local disaster relief response team.

Video: Al Jazeera English
www.eustormmap.com

Posted by EU Storm Map on 19. marec 2017
Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Búrky
28 °C / 12 °C
Paulína
Zajtra
Skoro jasno
28 °C / 13 °C
Sidónia
Pondelok
Skoro jasno
30 °C / 12 °C
Ján
Utorok
Polooblačno
28 °C / 9 °C
Tadeáš
Streda
Prehánky, búrky
31 °C / 13 °C
Adriána
Štvrtok
Búrky
29 °C / 12 °C
Ladislav
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd