AKTUÁLNE: Radšej zostaňte doma. Vzduch je špinavý a teraz vrcholí prílev prachu zo Sahary

AKTUÁLNE: Radšej zostaňte doma. Vzduch je špinavý a teraz vrcholí prílev prachu zo Sahary
Peter Minárik

Na našom území práve v týchto chvíľach vrcholí príliv saharského prachu, ktorý nás tu sužuje už niekoľko dní. Koncentrácie prachových častíc sa dostávajú na extrémne hodnoty.

Po silnom vetre nad Saharou sa do atmosféry dostali tony saharského piesku, ktorý už niekoľko dní prúdi nad naše územie a spôsobuje zakalenú oblohu a ľudom, trpiacim respiračnými ochoreniami sa ťažšie dýcha.

Naše územie zasiahlo niekoľko vĺn saharského prachu, pričom teraz, pred studeným frontom prichádza posledná vlna.

 

Koncentrácie prachu sú extrémne

Práve v týchto chvíľach na naše územie vrcholí príliv saharského prachu, ktorý dosahuje na celom území extrémne koncentrácie.

1-hodinové koncentrácie sú aktuálne najvyššie, aké sme doposiaľ na našom území zaznamenávali. Hneď na niekoľkých miestach dosahujú alebo už presiahli 200 µg/m3

Povolené koncentrácie sú tak aktuálne prekročené takmer štvornásobne, pričom najhoršie je to aktuálne v západnej a v južnej polovici Slovenska.

aktuálne koncentrácie prachových častíc PM10
aktuálne koncentrácie prachových častíc PM10, shmu

Prísun saharského prachu aktuálne do našej oblasti vrcholí pred blížiacim sa studeným frontom, ktorý ovplyvňuje počasie už v susednom Rakúsku, či v Česku.

Večer dorazí front aj ku nám a prach z ovzdušia stiahne na zem. Ráno si tak nájdete zašpinené autá, záhradný nábytok a okná.

 

 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Prehánky
12 °C / -3 °C
Jela
Zajtra
Občasný dážď
13 °C / -4 °C
Marcel
Nedeľa
Prehánky
13 °C / -4 °C
Ervín
Pondelok
Prehánky
13 °C / -3 °C
Slavomír
Utorok
Prehánky
12 °C / -3 °C
Vojtech
Streda
Občasný dážď
13 °C / -2 °C
Juraj
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd