Tornádo v Česku je najtragickejšie z celej Európy za 37 rokov

Peter Minárik

Tornádo, ktoré zasiahlo počas včerajšieho večera južnú Moravu nemá obdobu. Ide o jedno z vôbec najväčších tornád, aké sa vyskytli v Európe.

Juh Moravy zažil niečo, čo je bežné skôr v oblasti amerických planín. Silná supercelárna búrka, vyprodukovala na juhu Moravy aj tornádo, ktoré zosadlo len pár kilometrov od slovenských hraníc.

Tornádo, ktoré zosadlo na juhu Moravy a prešlo niekoľko kilometrov patrí k najväčším a k najtragickejším, aké sa kedy vyskytli v Európe za posledné roky.

Tornádo prešlo 15 km

Predpovede počas včerajšieho dňa dávali jasne najavo, že nás čaká jedna z najnebezpečnejších búrkových situácii za posledné roky, ale to čo príde sa rozhodne neočakávalo a prekonalo všetky predpovede a očakávania.

Tornádo vyprodukovala supercelárna búrka, ktorá sa nad južnú Moravu dostala z Rakúska a zo supercely sa začal vysúvať lievik, ktorý hneď smeroval k zemi a naberal rozmery.

Tornádo sa prvý krát dotklo zeme, neďaleko mesta Břeclav a začalo postupovať smerom k severovýchodu do mesta Hodonín. Pri svojej ceste spustošilo obce Hrušky, Moravskú Novú Ves, Mikulčice a Lužice.

trasa, ktorú tornádo prešlo, zdroj: in-pocasi.cz
trasa, ktorú tornádo prešlo, zdroj: in-pocasi.cz

Tornádo minimálne o sile F3

Tornáda sa klasifikujú podľa Fujitovej stupnice. Tá hodnotí tornáda podľa škôd. Presnejšie bude tornádo klasifikované po detailnom preskúmaní škôd, no pri tornádach F3 dosahuje rýchlosť vetra 219 km/h, čo toto tornádo určite dosiahlo.

Škody však naznačujú aj možnú silu F4, pri ktorom rýchlosť vetra presahuje 267 km/h. Rýchlosť vetra tohto tornáda dosiahla minimálne 250 km/h. Maximum je sila F5 pri ktorej sú už budovy kompletne zrovnávané so zemou.

Najtragickejšie tornádo v Európe za 37 rokov

Doteraz najsilnejšie tornádo sa vyskytlo v Česku 9. júna v roku 2004 v Litovli. Malo intenzitu F3. To včerajšie je však čo sa týka škôd najrozsiahlejšie a najtragickejšie. Podľa aktuálnych správ zahynulo celkovo najmenej 5 ľudí.