AKTUÁLNE: Tornádo zosadlo v Holandsku. Má už prvú obeť a 10 zranených

Veronika Salayová

Holandsko dnes v skorých popoludňajších hodinách zasiahlo ničivé tornádo, ktoré napáchalo značné škody, a dokonca si vyžiadalo aj jednu obeť a niekoľko zranených.

V menšom mestečku Zierikzee na juhozápade Holandska, asi 50 km severozápadne od Antverp, sa v pondelok krátko popoludní prehnalo tornádo. Tornádo vyprodukoval búrkový komplex, ktorý priniesol do Holandska veľmi intenzívne búrky. Je možné, že tornádo vzniklo z vodnej smršti, ktoré postúpilo na pevninu. 

Zdroj: Blitzortung
Zdroj: Blitzortung

Tornádo po zosadnutí rýchlo nabralo na sile a vytvoril mohutný lievik, ktorý bolo na oblohe vidieť aj z väčšej vzdialenosti. Z oblasti sa podarilo zachytiť video, ako ničivé tornádo pustoší toto prístavné mesto. 

Na záberoch je vidieť veľkú silu tornáda, ktoré strhávalo strechy, lámalo stromy a bralo všetko, čo mu prišlo do cesty.

Vzduchom lietalo mnoho nebezpečných úlomkov a obyvatelia mesta sa ponáhľali schovať pred ničivým živlov. Na mnohých miestach ležali na zemi rozbité škridly. Popadané boli aj stromy, rozbité okná.

Tornádo spôsobilo veľké škody na viacerých uliciach v meste, kde žije takmer 12 000 obyvateľov. Podľa doterajších údajov je úplne zničených najmenej 20 domov. 

Sila tornáda sa odhaduje na F2

Nemeckí meteorológovia podľa dostupných informácií odhadujú, že sila tornáda bude zrejme F2 podľa Fujitovej stupnice.

„Škody sú značné na niekoľkých uliciach v Zierikzee,“ uviedol bezpečnostný úrad v prvých podrobnostiach o situácii. Na miesto na Zeelande boli vyslaní hasiči aj sanitky.

Tornádo si, bohužiaľ, vyžiadalo jednu potvrdenú obeť a 10 zranených. Je možné, že tieto čísla nebudú konečné. 

Podľa Weeronline Holandsko zaznamená každý rok jedno až tri tornáda. Niekoľko obzvlášť silných tornád prešlo Holandskom v júni 1967. Sedem ľudí bolo zabitých a desiatky zranených.

 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno
30 °C / 13 °C
Valéria
Zajtra
Skoro jasno, búrky
32 °C / 14 °C
Alojz
Sobota
Búrky
30 °C / 12 °C
Paulína
Nedeľa
Polooblačno
28 °C / 13 °C
Sidónia
Pondelok
Polooblačno
30 °C / 11 °C
Ján
Utorok
Polooblačno
28 °C / 14 °C
Tadeáš
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd