AKTUÁLNE: Obrovská tragédia. USA zasiahlo tornádo. Zomrelo najmenej 21 ľudí

25.03.2023 o 12:08 - Veronika Sádovská

Najmenej 21 ľudí zahynulo po silných búrkach a najmenej jedno tornádo zosadlo v Mississippi v piatok večer miestneho času.

Spojené štáty americké majú za sebou veľmi rušnú noc. Mohutné tornádo spôsobilo rozsiahle škody a vyžiadalo si veľa ľudských obetí. Bilancia nemusí byť konečná.

Zahynulo najmenej 21 ľudí

Búrky a tornádo, ktoré zasiahlo mestá Silver City a Rolling Fork ničilo domy a zrovnalo so zemou niektoré mestské časti. Búrky si vyžiadali podľa aktuálnych správ už najmenej 21 obetí.

Najmenej 13 úmrtí bolo zaznamenaných zhruba 96 kilometrov severozápadne od Jacksonu v ťažko zasiahnutom okrese Sharkey, kde leží aj mesto Rolling Fork.

Traja ďalší boli zabití a najmenej dvaja ľudia sú v kritickom stave v okrese Humphreys. Potvrdil to dnes ráno riaditeľ núdzového manažmentu Royce Steed.

V okrese Carroll zomreli traja ľudia v dome, ktoré zasiahlo a zničilo tornádo. Okrem toho dvaja ľudia zahynuli aj v okrese Monroe na severovýchode Mississippi.

V spustošenom meste Rolling Fork tornádo poškodilo domy a budovy, vyvrátilo stromy a strhlo elektrické vedenie. Bez energie sú tisícky domácností.

Nečakane silné tornádo

Podľa Národnej meteorologickej služby sa tornádo pohybovalo rýchlosťou 80 kilometrov za hodinu, keď sa nachádzalo nad mestom tesne po 20. hodine miestneho času.

Ešte stále je mnoho ľudí, ktorí ostali uväznení vo svojich domoch a pátracie tímy ich hľadajú. Počet obetí však nie je konečný.

Národná meteorologická služba vydala núdzový stav pred tornádami – najnebezpečnejší typ varovania pred tornádom – v Rolling Fork, Silver City a neďalekej Anguille.

Podľa Centra predpovedí búrok bolo za posledných 24 hodín zaznamenaných najmenej 11 hlásení o tornáde v Mississippi a Alabame. Stále nie je jasné, či zničené domy a spustošené mestá sú výsledkom jedného dlho veľkého tornáda alebo viacerých tornád.

Reklama MediaAd